Kupina ulazi u početnu fazu mirovanja. Sada se preporučuje sprovođenje rezidbe bolesnih i oštećenih izdanaka kao i hemijske mere u cilju zaštite kupine od patogena i štetočina.
Na teritoriji koju pokriva PIS regionalni centar Negotin završena je berba kupina, a zasadi ulaze u početnu fazu starenja i početka mirovanja.
Nakon završene berbe proizvođačima se preporučuje da izvrše rezidbu starih, bolesnih i oštećenih izdanaka, njihovo iznošenje iz zasada i spaljivanje. Jednogodišnje izdanke bi trebalo prorediti. Ova mera doprinosi boljem razvoju izdanaka, formiranju rodnih pupoljaka i pripremi zasada za zimski period, ističe Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja. Takođe, smanjuje se rizik prenošenja bolesti i štetnih organizama na nove izdanke. S obzirom da u proizvodnji trenutno vladaju visoke temperature, mera navodnjavanja je važna za razvoj mladih izdanaka.
Po obavljanju agrotehničkih mera, preporučuje se sprovođenje hemijskih mera u cilju zaštite kupine od patogena i štetočina. Vizuelnim pregledom zasada kupine uočeno je prisustvo simptoma kestenjaste pegavosti izdanaka kupine (Didymella applanata), žute rđe lista i stabla kupine (Kuehneola uredinis) i purpurne pegavosti izdanaka kupine (Septocyta ruborum).
U cilju zaštite kupine od navedenih patogena, preporučuje se primena nekog od registrovanih fungicida:
• Teatar plus (azoksistrobin+difenokonazol) 0,75 l/ha ili
• Akord (tebukonazol) 0,8 l/ha.
Takođe, ako se u zasadu uoče simptomi od napada grinja: eriofidne grinje lista maline (Phyllocoptes gracillis) i običnog paučinara (Tetranychus urticae). PIS preporučuje primenu nekog od registrovanih akaricida:
• Abastate (abamektin) 0,075-0,01% ili
• Vertimec 018 EC (abamektin) 0,5-0,75 l/ha, uz dodatak okvašivača.
Zbog visokih dnevnih temperatura, preporuka je da se hemijske mere sprovedu u večernjim satima ili rano ujutru.
Foto: pixabay.com