Gvožđe hloroza se u 2015. godini javljala češće nego što je to uobičajeno, prvenstveno zbog sušnog proleća i leta. Gvožđe hloroza se karakteriše pojavom žutila
na listovima biljaka koje je uzrokovano nedostatkomlakopristupačnog gvožđa u zemljištu.
Glavno obeležje ove hloroze je pojava žutila između nerava najmlađih listova, pri čemu lisni nervi ostaju zeleni. Međutim, kada je manjak gvožđa u zemljištu veliki, hloroza se širi na srednje i najstarije listove. Kod jako izražene hloroze, lisni nervi gube zelenu boju pa je čitava površina lista svetlo-žuta ili bela. Posledica takve hloroze je najčešće propadanje biljke.
Manjak pristupačnog gvožđa se može javiti u slučaju kada je sadržaj ukupnog gvožđa u zemljištu mali, što se kod nas retko sreće. Najčešće je manjak pristupačnog gvožđa posledica blokade gvožđa koja nastaje zbog prevođenja lakopristupačnih jedinjenja gvožđa u nepristupačne oblike.
Najvažniji uzroci blokade gvožđa u srednjem Banatu su: veliki sadržaj kreča i lakopristupačnog fosfora u zemljištu i visoka pH vrednost zemljišta. Navedeni faktori u suvom zemljištu pre dovode do hloroze nego u zemljištu koje je dobro obezbeđeno vodom. Zbog toga se blokada gvožđa najčešće javlja na peskovitim i glinovitim zemljištima, jer je u njima sadržaj lakopristupačne vode mali.
Od hloroze najviše pati voće, vinova loza i ukrasno bilje.
Međutim, ni divlje biljke nisu pošteđene. Bagrem je veoma osetljiv na hlorozu. Na njemu se svake godine, u manjoj ili većoj meri, može uočiti hloroza. Zbog toga bagrem može da posluži kao biljka indikator za prepoznavanje lokaliteta na kojima se hloroza može javiti i na gajenim biljkama.
Gvožđe hloroza se leči primenom đubriva sa visokim sadržajem helatnog gvožđa. Kod slabije izražene hloroze, može pomoći folijarna primena đubriva, ali se kod jače izražene hloroze đubriva moraju primeniti preko zemljišta uz obavezno zalivanje biljaka.
Autor: Mr Ilija Bjelić
PSS Zrenjanin