Cikade u vinogradima. Zaštitimo vinovu lozu pre masovne pojave larvi trećeg uzrasnog stupnja.
Na području Srbije vinova loza se u zavisnosti od sortimenta i regiona nalazi u različitim fazama razvoja ploda: od faze mladi plodovi počinju da rastu, ostaci od cvetova opadaju do faze bobice veličine graška.
Cikade, larve drugog i trećeg stupnja
U vinogradima se registruje prisustvo cikade Scaphoideus titanus, vektora fitoplazme Flavescence doree – prouzrokovača zlatastog žutila vinove loze.
Trenutno dominiraju larve drugog razvojnog stupnja ove štetočine, ali se registruje i pojava larvi trećeg uzrasnog stupnja koje su sposobne da prenesu pomenutu fitoplazmu sa zaraženih na zdrave čokote.
S obzirom na prognozirane visoke temperature, u narednim danima očekuje se masovna pojava larvi trećeg uzrasnog stupnja.
Radi postizanja dugoročne zaštite proizvodnje grožđa PIS preporučuje primenu nekog od registrovanih insekticida za suzbijanje cikada:
- Fury 10 EC (zeta-cipermetrin) u koncentraciji 0,01-0,015% ili
- Elisa (buprofezin) u koncentraciji 0,06% ili
- Sivanto prime (flupiradifuron) u količini 0,5 l/ha.
Pored suzbijanja vektora, mere kontrole zlatostog žutila su i stalni sanitarni pregledi zasada, obavezno uklanjanje obolelih čokota, uništavanje divlje loze u okruženju proizvodnih zasada, uništavanje korova i uništavanje i krčenje napuštenih zasada vinove loze.
Izvor: Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja
O fitoplazmama vinove loze
Fitoplazme mogu izazvati veoma destruktivna oboljenja vinove loze i do sada su na vinovoj lozi utvrđene fitoplazme iz 7 grupa. Simptomi koje izazivaju sve fitoplazme na vinovoj lozi su identični ili veoma slični, pa se na osnovu simptoma ne mogu razlikovati i jednim imenom se zovu „žutilo vinove loze“.
Simptomi
Karakteristični simptomi koji ukazuju na prisustvo fitoplazmi na vinovoj lozi su: uvijanje i promena boje lišća u žutu (bele sorte) odnosno crvenu boju (crvene sorte) i ti simptomi se najjasniji mogu uočiti u ranu jesen.
Najznačajnije fitoplazme na vinovoj lozi su: Flavescence doree i Bois noir.
Flavescence doree (zlatasto žutilo) ili FD fitoplazma se nalazi na listama karantinskih bolesti i štetočina. Prenosi se pomoću vektora, cikade Scaphoideus titanusi.
Ova bolest se javlja samo na vinovoj lozi i smatra se najznačajnijom fitoplazmom vinove loze. Prisustvo cikade dovodi do pojave ove fitoplazme.
Scaphoideus titanus ima jednu generaciju godišnje, prezimljava u stadijumu jajeta, hrani se samo na biljnim vrstama iz roda Vitis, tako što imago isisasa sadržaj floema.
Bois noir (stolbur fitoplazme) prenosi je cikada Hyalestes obsoletus, i to je najčešće detektovana fitoplazma u našoj zemlji.
Kako bi se utvrdila tačno prisustvo fitoplazmi na vinovoj lozi, u ranu jesen najbolje je detaljno proučavati simptome.