U narednom periodu proizvođači koštičavog voća treba da obiđu svoje voćnjake, pregledaju stabla i utvrde da li je prisutna retrovegetacija voća, jer je ova pojava zapažena na više lokaliteta u srednjem Banatu.
Ovakva stabla (šljive, višnje, kajsije) su registrovana u zasadima gde nisu sprovedene adekvatne mere zaštite voća tokom vegetacije.
Nadležna Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja navodi da je zabeleženo odsustvo lisne mase koja je u periodu nakon berbe plodova opala, što je posledica pojave bolesti šupljikavosti lista koštičavog voća (Stigmina carpofila) i ospičavosti lista višnje i trešnje (Blumeriella jaapii). Prouzrokovači ovih bolesti su u 2014. godini, tokom dužih perioda, imali povoljne uslove za razvoj i infekciju.
Propusti u tretmanu, neadekvatan izbor i vreme primene fungicida uticali su na prevremenu defolijaciju koštičavih voćnih vrsta, a sada vremenski uslovi doprinose pojavi retrovegetacije. Na stablima se zapaža bubrenje lisnih pupoljaka, rast nove lisne mase, cvetanje i sl.
Stručnjaci Prognozno-izveštajne službe podsećaju da ovakva stabla voća gube na kondiciji i nespremno će dočekati predstojeće mirovanje. To će se odraziti na početak kretanja vegetacije u sledećoj godini.
Pregled zasada je neophodan, jer naredne mere nege zavise od sadašnjeg stanja stabala. U slučaju prisutne retrovegetacije proizvođač treba da u rano proleće, pred početak vegetacije, izvrši intenzivnu rezidbu ovakvih stabala. Ova mera će pomoći biljkama da se oporave od stresa i uspostave ravnotežu između rasta i rodnosti., navode u svom izveštaju predstavnici Prognozno-izveštajne službe.