U vinogradima će biti manje grožđa, a u buradima, nažalost, i manje vina od domaćeg grožđa. I pored truda vinogradara da zaštite vinovu lozu od bolesti, štete su vidljive i na grozdovima.
„Retke su godine sa ovoliko padavina. Štete nam pravi i suša, ali veći danak uzima vlažno vreme, bez dovoljno sunčanih dana. U nekim vinogradima nema ni lišća, a grozdovi su bolesni. Tu prihoda neće biti“, kaže vinogradar iz Orlovata, Rade Ostojin.
Vinogradari su u više navrata obavljali zaštitu vinove loze, ali su pljuskovi kojih je bilo i nekoliko puta u toku dana spirali zaštitna sredstva.
„Ove godine smo dosta štitili vinovu lozu, ali nas je kiša „pobedila“. Kolege vinogradari se žale da su neki preparati slabije delovali. Predviđenim dozama nisu uspeli da sačuvaju lozu. Zadovoljni su oni vinogradari koji imaju umanjenje roda od oko dvadeset odsto“, smatra naš sagovornik.
Rane sorte vinove loze su najmanje oštećene bolestima. Vinogradari očekuju da će berba tih sorti početi za nekoliko dana.
U ovoj kišnoj godini stare sorte vinove loze su pokazale veću otpornost na bolesti, kaže Ostojin. Sorta muskat krokan, koja se na terenu Banata uz Tamiš uzgaja od davnina, nije stradala od plamenjače i pepelnice. Bobice su pucale od viška vode, ali će se takve bobice osušiti i neće „pokvariti“grozd. U vinogradu Ostojina ovog grožđa će biti manje za oko 20%. Tu je i kreacer koji je poneo malo više roda. Sada sakuplja šećer. Naš domaćin kaže da je neizvesno kako će proći kasnije sorte koje će vinogradari brati za dvadesetak dana.
Pročitajte i ovo: http://goo.gl/kXE6VC