Претрага
Претрага

Stanje voćnih zasada u srednjem Banatu

Tokom praćenja fenoloških faza razvoja kajsije kretanje vegetacije u regionu srednjeg Banata registrovano je 19. februara, dok je 28. februara konstatovano 100% pupoljaka sa pojedinačno...

pupoljci visnja

Tokom praćenja fenoloških faza razvoja kajsije kretanje vegetacije u regionu srednjeg Banata registrovano je 19. februara, dok je 28. februara konstatovano 100% pupoljaka sa pojedinačno formiranim, još uvek zatvorenim cvetnim pupoljcima.

pupoljci visnja

Poslednjeg dana februara kod višnje je registrovano 60% pupoljaka koji su na kraju faze bubrenja, dok je kod šljive u istoj fazi zabeleženo 10% pojedinačnih pupoljaka. 

Kod jabuke sorte Zlatni delišes 28. februara je registrovano mirovanje, a pupoljci su zatvoreni i pokriveni ljuspama kore. Kod sorte Ajdared na 30% pupoljaka konstatovano je bubrenje pupoljaka.

Rast temperatura intenzivno utiče na kretanje vegetacije voća, odnosno dolazi do intenzivnijeg pucanja i bubrenja pupoljaka. Ove fenološke faze vrlo su osetljive jer može doći do infekcije gljivama koje prezimljavaju u plodonosnim telima (na opalom lišću, mumificiranim plodovima i sl.), a vremenski uslovi utiču na širenje infekcije na tek formiranim lisnim i cvetnim pupoljcima voća. Zato je preventivna zaštita neophodna.

Preporuka je da se u zasadu kajsije obave tretmani protiv prouzrokovača šupljikavosti lišća koštičavog voća (Stigmina carpophila) i prouzrokovača sušenja cvetova, grana i grančica (Monilia laxa). 

Moniliju treba sprečiti i u zasadima višnje i šljive.

Preporuka je da se u zasadima jabuke, ukoliko do sada nije obavljeno, primeni bakarni oksihlorid ili bakar-sulfat protiv prouzrokovača bakteriozne plamenjače (Erwinia amylovora) i to do faze „mišjih ušiju“.

 

Autor: Snežana Parađenović

Za PIS PSS Zrenjanin

Podeli sa prijateljima:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Preporučeno