Претрага
Претрага

Prvo prolećno tretiranje voća

Pre prvog prolećnog tretmana zasada koštičavih voćnih vrsta potrebno je izvršiti čitav niz radova u voćnjaku koji olakšavaju proces prskanja i povećavaju njegov efekat. Od...

vocnjak u jesen okrecena stabla
Galenika

Pre prvog prolećnog tretmana zasada koštičavih voćnih vrsta

vocnjak u jesen okrecena stabla

potrebno je izvršiti čitav niz radova u voćnjaku koji olakšavaju proces prskanja i povećavaju njegov efekat.

Od pripremnih radova najvažniji su sledeći:
– orezivanje i proređivanje krune voćki,uklanjanje i uništavanje polomljenih i suvih grana, mumuficiranih plodova
– u zapuštenim i starim voćnjacima potrebno je sastrugati stare i ispucale kore, očistiti stabla od lišaja i mahovina jer predstavljaju veliku prepreku za uspešno delovanje sredstava na insekte koji prezimljavaju na stablu, naročito štitaste vaši.

Prskanje treba da bude temeljno, mlaz tečnosti treba da zahvati čitavu voćku, pa i najsitnije grančice na kojima se nalaze jaja mnogih štetočina (biljne vaši, grinje, lisne buve, jabukin smotavac i dr…).

Ovo tretiranje treba vršiti po relativno tihom vremenu i na temperaturi vazduha iznad 5 ˚C i može se obavljati sve do bubrenja pupoljaka. U toku mirovanja vegetacije bilo bi poželjno da se odrade jedno do dva plava prskanjai to Bordovskom čorbom, plavim kamenom, kuproksatom ili nekim drugim preparatom na bazi bakra.

Tretiranje sprečava pojavu sledećih bolesti na koštičavom voću: kovrdžavost lista breskve, rogač šljive, čađava krastavost, rešetavost lista koštičavog voća, bakteriozna plamenjača i štetočina kao što su: biljne vaši, štitaste vaši, kruškine buve, cvetojed jabuke, moljac jabuke, moljac šljive, smotavac pokožice ploda, smotavac ruže, crveni smotavac pupoljaka, smotavac pupoljaka šljive, kukavičje suze, mali mrazovac…

Pred kretanje vegetacije preporučljivo je prskanje mineralnim uljima. Kod nas se mogu nabaviti crveno ulje koje se koristi u koncentraciji 3 %, belo ulje 3-4 % uz dodatak preparata na bazi bakra (bordovska čorba, plavi kamen, kuproksat i slični preparati). Pri korišćenju ovih preparatra neophodno je pridržavati se uputstva koje preporučuje proizvođač, a naročito o koncentraciji primene. Treba preduzeti sve neophodne mere predostrožnosti pri tretiranju i posle tretiranja, vodeći računa o zdravlju ljudi i domaćih životinja.

Marinko Jovičić

psss.rs

PREPORUČUJEMO VAM DA PROČITATE I Đubrenje voćaka

Podeli sa prijateljima:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Preporučeno