Malinina muva galica (Lasioptera rubi Heeg.). Ovo je opnokrilac i odrastao insekt je dugačak 2 mm. Prezimljava kao odrasla larva narandžaste boje u izdanku maline.
Godišnje ima samo jednu generaciju. Odrasli isekti se javljaju od maja do avgusta. Ženke insekta buše izdanke maline i u njima prave zadebljanja (kvržice, guke, gale), usled čega se izdanci slabije razvijaju, a često se i lome na zadebljalom delu.
Sigurne mere žaštite su: sadnja zdravih sadnica i orezivanje i spaljivanje izdanaka sa kvržicama.
Malinina mušica (Thomasiniana theobaldi Barens). Slična je muvi galici, ali se razlikuje po načinu života i po štetama koje nanosi. U toku godine ima 4 generacije, a prezimljava u zemljištu kao larva. U drugoj polovini maja pojavljuje se odrastao insekt-leptir. Posle parenja ženka polaže jaja u pukotine kore mladog idanaka. Nakon pet dana iz jaja izlaze larve, koje u toku 10-15 dana na izdancima prave štete bušeći ih na pojedinim mestima. Posle toga larve se spuštaju u zemlju, gde se preobraze u lutku i krug se do kraja septembra ponavja još tri puta.
Štete koje pričinjavaju larve malinine mušice ispoljavaju se u vidu dugih ljubičastih pega, a zatim i u vidu sušenja tkiva na tim mestima. Pored toga, oštećena mesta su pogodna za razvoj gljivičnih bolesti, osobito didimele.
Za suzbijanje ove štetočine prvenstveno se primenjuju mehaničke mere borbe: redovna obrada zemljišta u malinjaku, jer se na taj način uništvaju larve i lutke mušice, zatim orezivanje i spaljivanje napadnutih delova izdanaka.
Autor: Nada Baćanović, dipl. inž.
Objavljeno na: psss.rs
Fotografija: pisvojvodina.com