Kupina (Rubus spp.) ima veliki privredni značaj u grupi voćaka sa jagodastim plodovima. Uvođenjem novih sorti sa boljim privredno-biološkim potencijalom
u proizvodnji kupine, stavljaju kupinu u vrh izvoznog potencijala naše zemlje.
Njena rentabilnost ogleda se pre svega u brzom stupanju na rod, redovnom i obilnom rađanju, jednostavnom gajenju i veoma hranljivim plodovima.
Plodovi kupine bogati su voćnim šećerima, kiselinama, vitaminima i aromatičnim materijama koje imaju hranljivu i dijetetsku vrednost.
Kupina je višegodišnja žbunasta listopadna biljka koja ima korenov sistem, jednogodišnje i dvogodišnje izdanke. Prve godine se razvijaju nadzemni izdanci na kojima se u drugoj godini iz pupoljka u pazuhu listova obrazuju rodne grančice koje cvetaju i donose rod, posle čega počinju da se suše i do kraja vegetacije se svi izdanci sasuše.
Kao najvažnija mera u zasadu kupine posle berbe je uklanjanje dvogodišnjih izdanaka kupine nakon obavljanja poslednje berbe. Dvogodišnji izdanci koji su doneli rod krajem vegetacije smanjuju transpiraciju i tada su najviše izloženi napadu štetnih patogena i insekata. Posledice napada dovode do sušenja i propadanja izdanaka, a istovremenog prelaska štetnih bolesti i insekata na jednogodišnje izdanke kupine. Uklanjanjem dvogodišnjih izdanaka i proređivanjem jednogodišnjih izdanaka preostali izdanci dobijaju bolju osvetljenosti, provetravanje i veću količinu vode i hrane.
Izostavljanje rezidbe odraziće se negativno u proleće iduće godine pojavom bolesti i štetočina što bitno smanjuje prinos i kvalitet plodova. Pravovremenom rezidbom direktno utičemo na bolje razvijanje izdanaka, obrazovanje rodnih pupoljaka i pripremu zasada za zimski period.
U obavezne agrotehničke mere spadaju i jesenje đubrenje i obrada zemljišta. Kupina pripada voćnim vrstama sa velikim potrebama za hranljivim sastojcima iz zemljišta. Đubrenje zasada može se odraditi organskim i kompleksnim mineralnim đubrivima. Kod organskih đubriva preporučena količina je od 30 t/ha do 40 t/ha stajnjaka svake treće godine. Od kompleksnih đubriva može se odraditi đubrenje NPK 10: 12 :26 + 3Mgo ili NPK 8: 16: 24 + 3MgO u količini od 400 kg/ha do 600 kg/ha .
Nakon đubrenja odraditi plitko oranje međurednog prostora na 7-12 cm dubine, a u redu okopavanje ručno na 7-8cm dubine.
Nezi kupine treba posvetiti punu pažnju da bi se očekivani prinosi iz godine u godinu povećavali, a zasad, kao višegodišnja kultura, opstao 10-15 godina.
Autor: Radomir Bušatović, dipl. inž.
psss.rs