Претрага
Претрага

Kako humanim metodama zaštititi voćke od glodara i srna

Kojim humanim metodama zaštititi voćnjak? Saveti Svetlane Šućević iz PSSS Novi Pazar. Jedna od važnijih mera zaštite u voćnjacima je zaštita od srna i glodara....

Galenika

Kojim humanim metodama zaštititi voćnjak? Saveti Svetlane Šućević iz PSSS Novi Pazar.

Jedna od važnijih mera zaštite u voćnjacima je zaštita od srna i glodara. Poljski glodari, od kojih su kod nas dominantne i štetne vrste: poljska voluharica, poljski miš, hrčak i slepo kuče oštećuju zasade i prave druge štete. Većina je aktivna tokom cele godine. Zato je veoma važno sprečiti njihovo prenamnožavanje.

Osnovu preventivne zaštite od glodara čine:

  1. intenzivna agrotehnika,
  2. blagovremena setva i žetva,
  3. zaoravanje žetvenih ostataka,
  4. preoravanje međa, utrina,
  5. zatim prostorna izolacija od postojećih žarišta.

Oštećenja od divljači (srna i dr.) i glodara često dovode do slabljenja voćaka, što za posledicu ima sušenje stabala, što je posebno izraženo u mlađim zasadima do pet godina starosti. Zbog toga, tamo gde nije moguće ograditi voćnjak, jer takav posao iziskuje jaču investiciju, voćari se snalaze koristeći različite metode zaštite.

vocnjak mali jesen

Zaštitne mrežice oko sadnica

Kao pomoćne mere protiv zečeva, koji nanose štetu tako što gule koru i odgrizaju grančice, možemo postaviti zaštitne mrežice oko sadnica (bolja je mrežica bele boja jer je kruća od plave). Na tržištu možemo nabaviti namenske mreže za zaštitu od štetnih glodara, ali i za ostale divljači (zec, srna, divlje svinje i dr.).

Navedene mreže se postavljaju u jednom potezu, mreže su fleksibilne, pa se s rastom debla širi i navedena zaštitna mreža. Ovakva mreža ne pruža utočište štetnim insektima, kao što je slučaj prilikom upotrebe organskih materijala (slama, kukuruzovina, letvice i sl.), jer lako prezime u njima.

Namenske mrežice (mada se mogu koristiti i fasadne mreže, jer su jeftinije) ne treba pritezati uz deblo, već heftati po ivici, tako da deblo može da se razvija narednih godina. U suprotnom to može dovesti do sušenja sadnice. Takođe, korisno je ta oštećenja na voćkama premazati kravljom balegom.

 

vocnjak stariji okrecen opalo lisce 1

Krečenje stabala, uklanjanje pokošene trave

Efikasnim se pokazalo i krečenje stabala kada kora bude gorka zbog kreča. Zečeve mirisom odbija i krv životinja. Kao mera zaštite od miševa, korisno je uklanjati pokošenu travu, jer oni upravo tu prave svoja skloništa. Kao zaštita od srna, postoji par metoda, ali najsigurnija metoda je podizanje ograde oko voćnjaka. Ograda mora biti viša od dva metra, preporučuje se i jedna bodljikava žica na vrhu, kao i jedna pri zemlji koja služi protiv provlačenja zečeva.

Humanim metodama zaštitimo stabla od srna

Za zaštitu stabala od srna mogu poslužiti i sledeće mere:

  1. plastičnoj kesi se iskida dno pa se veže za deblo sadnice ili po obodu voćnjaka;
  2. od plastične flaše se napravi vetrenjača koja proizvodi zvuk koji plaši divljač;
  3. vezivanje CD/DVD diskova za granu voćke, disk se okreće, blješti i izdaleka plaši divljač;
  4. traka od VHS kaseta za video rekordere koja se razvuče po voćnjaku;
  5. signalizator trzaja za pecaroše (stubovi između kojih se razvuče najlon za pecanje sa signalizatorom trzaja, treba pribaviti zvučni signalizator sa što jačim zvukom, kada divljač napne najlon, signalizator se oglasi i uplaši je;
  6. ljudska kosa odbija srneću divljač. Skupi se kosa i stavi u čarapu i okači o voćku, savetuje Šućević.

Kako napraviti smešu za krečenje?

Podeli sa prijateljima:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Preporučeno