Vitamini imaju važnu ulogu u procesima metabolizma. Potrebe u vitaminima variraju zavisno od fiziološkog, odnosno, patološkog stanja životinje.
Uspešan odgoj životinja podrazumeva i obezbeđivanje hrane koja sadrži vitamine. Neophodni su za zdravlje, normalan rast i reprodukciju. Zašto je važno obezbediti dovoljno vitamina svinjama i gde se nalaze objašnjava Dragan Radosavljević, savetodavac u Poljoprivredno savetodavnoj stručnoj službi Negotin.
Vitamini u ishrani svinja
Imaju važnu ulogu u procesima metabolizma. Ovom prilikom ćemo nešto reći o najvažnijim među njima.
Vitamin B1
Od izuzetne je važnosti za organizam, ali su potrebe u ovom vitaminu pokrivene kroz osnovnu ishranu žitaricama.
Vitamin B2
Neophodan je za odvijanje životnih funkcija i rasta jer je jedan od osnovnih sastojaka tkiva u organizmu.Ima ulogu kofermenta u izvesnim sistemima oksido-redukcije (aminokiselina, oksidoze, citohrom-oksidoze, dijaforaze, ksantin-oksidaze). Ima ga više u obroku bogatom mastima.
Izvori vitamina B2 : pivski kvasac, mleko i poluproizvodi mlekarskih proizvoda,
Vitamin PP
Ima uticaja na korišćenje kiseonika od strane respiratornih organa. Nedostatak ovog vitamina se manifestuje kod svinja gubitkom težine, pojavom proliva, promenama na koži. Potrebe u vitaminu PP zavise od nivoa triptofana u obroku.
Bolje se koristi ovaj vitamin poreklom iz proizvoda životinjskog porekla nego iz biljnih.
Važno je paziti na nivo niacina (PP) u obroku koji je na bazi kukuruza (nizak sadržaj triptofana u ovoj kulturi).
Izvori niacina (PP):
- kvasac
- mesno i riblje brašno
- razne pogače
Pantotenska kiselina
Obrok na bazi kukuruz-soja je deficitaran u vitaminu B3. U početku se nedostatak manifestuje apatijom, gubitkom apetita. Veći nedostatak može izazvati paralizu zadnjih nogu. Radosavljević podseća da su kvasci izvori pantotenske kiseline.
Vitamin B12
Nedostatak prouzrokuje anemiju. Kod krmače može usloviti pad plodnosti time što se smanjuje broj jajnih ćelija. Izvor vitamina B12 je riblje brašno. Biljni proizvodi ne sadrže vitamin B12. Treba podsetiti da je izbalansiranost ovih vitamina u obroku važnija nego količina vitamina B12 u obroku.
Vitamin C
Sintetizuje se lako iz glukoze kod svinje tako da se može reći da svinje same proizvode dovoljno ovog vitamina.
Davanje vitamina C svinjama ima više terapijski nego nutritivni značaj. Korisno je davati vitamin C životinjama kada se javi problem adaptacije. Kod rano zalučenih prasadi na primer. Iz toga proizilazi da je reč o antistres leku.
Izgleda da vitamin C može kod svinja smanjiti stvaranje holesterina a time i ostvarenje boljih performansi.
Vitamin D
Vitamin koji sprečava pojavu rahitisa. Omogućava fiksiranje kalcijuma od strane skeleta. Koža sadrži provitamin D koji se pod uticajem ultraljubičastih zraka pretvara u vitamin D. Kompletnom ishranom se podmiruju potrebe svinje u vitaminu D. Izvori vitamina D su : riblje ulje, seno sušeno na suncu, sve više sintetički vitamini, ističe savetodavac.
Vitamin E
Ima ulogu antioksidanata, nedostatak ovog vitamina vodi ka padu plodnosti, abotrusima i pojavi distrofije mišića. Potrebe u vitaminu E nisu baš najbolje istražene do današnjih dana. Izvori vitamina E su ulja zrna pšenice, proklijalo zrnevlje.
Vitamin K u ishrani svinja
Nedostatk izaziva pojavu hemotapije (pojavu protrombina). Stvara se normalnom ishranom i u crevnom traktu životinja gde se stvara u dovoljnim količinama. Nedostatak se javlja uništavanjem crevne flore od strane sulfamida, pod uticajem kumarina (zelena masa), zaključuje savetodavac Radosavljević.
Korišćena literatura:”Podsetnik iz svinjarstva”, autor: Radiša Drobnjaković