Bolest ovčija kuga može da izazove veliku ekonomsku štetu jer se veoma brzo prenosi među životinjama. Nije opasna za ljude.
Epidemija ovčije kuge koja je izbila u Bugarskoj postala je izazov za vlasti u toj zemlji koje su morale da pošalju uzorke krvi na testiranje u Monpelje u Francuskoj jer poljoprivrednici nisu imali poverenje u domaće institucije, piše Euraktiv, a prenosi RTV.
Kuga ovaca otkrivena je u tri stada kod 1.760 životinja koje se drže zajedno u pet stočnih objekata.
Ministar poljoprivrede Georgi Tahov rekao je da su bugarske vlasti uzele više od 300 uzoraka ovaca na farmama u blizini planinskog grada Velingrada na jugu zemlje, 120 kilometara od granice sa Grčkom, i da su svi bili pozitivni na bolest.
„Ne sumnjamo ni u prve ni u druge uzorke. Pozivam pogođene farmere na razgovor. Životinje moraju da budu eutanazirane“, rekao je Tahov i dodao da ovce moraju da budu ubijene da bi se sprečilo širenje bolesti.
Kako se navodi, bolest nije opasna za ljude, čak i ako su jeli meso zaražene životinje, ali može da izazove veliku ekonomsku štetu jer se veoma brzo prenosi među životinjama.
Pojava ovčije kuge izazvala je brojne polemike na društvenim mrežama, pre svega na Fejsbuku, a u ponedeljak uveče organizovani su protestom sa zahtevom da se ovce ne ubijaju. Dodaje se da bi, ukoliko bolesne ovce ne budu ubijene, moglo da dođe do zabrane tranzita živih životinja kroz zemlju i zabranu tranzita sitnih preživara i njihovih proizvoda, što bi bio težak udarac za bugarske poljoprivrednike.
Prethodnih meseci, i u susednoj Grčkoj i Rumuniji bilo je pojave ovčije kuge, zbog čega je Bugarska ponovo uvela dezinfekciju na svim graničnim prelazima.
Predsednik Nacionalne asocijacije uzgajivača ovaca i koza Simeon Karakolev istakao je da Bugarska agencija za bezbednost hrane nema plan da se bavi tom situacijom. Kako je rekao veterinari odlučuju isključivo da se životinje ubijaju, umesto da institucije preduzmu preventivne mere na farmama.
Ovčija kuga se brzo širi
Simptomi
Bolest se obično razvija u periodu od 4 do 10 dana. Simptomi koji se javljaju kod obolele životinje su visoka temperatura i iscrpljenost, životinje postaju pospane, slabe i smanjuju unos hrane i vode, javlja se sekrecija iz očiju i nosa koja može biti gnojna, kijanje i kašljanje, teško disanje koje može biti praćeno zviždanjem, upala sluzokože usta sa pojavom ranica i čireva u ustima koji otežavaju žvakanje i hranjenje, dijareja, gubitak kondicije i znaci malaksalosti.
U slučaju pojave bilo kog od ovih simptoma kod životinja, potrebno je odmah kontaktirati nadležnu veterinarsku službu. Brzo reagovanje je ključno za zaustavljanje širenja bolesti i zaštitu vaših stada, navodi se u saopštenju.
Mere zaštite obuhvataju: kontrolu kretanja životinja između farmi i regiona što može pomoći u sprečavanju širenja bolesti. Ovo uključuje zabranu uvoza i izvoza životinja iz zaraženih područja, izolaciju zaraženih životinja, brzu identifikaciju i izolaciju zaraženih životinja. Primena strogih biosigurnosnih mera na farmama, kao što su dezinfekcija opreme i vozila, nošenje zaštitne opreme i ograničavanje pristupa farmama i izolacija zaraženih životinja takođe mogu pomoći u sprečavanju širenja virusa. Saradnja i poštovanje ovih mera pomažu u zaštiti naše stočarske industrije i očuvanju zdravlja naših životinja, ranije je objavilo Ministarstvo poljoprivrede.