Registrovano povećano prisustvo imaga repičinog sjajnika u usevima uljane repice.
Primena hemijskih mera zaštite opravdana samo do početka cvetanja.
Na području Srbije, u regionima sa značajnom proizvodnjom uljane repice, usled suše u jesenjem periodu, na velikom broju parcela izostalo je nicanje ili su usevi bili veoma neujednačenog porasta te je došlo do njihovog preoravanja.
Ostali usevi se nalaze u fazi od rasta stabla do formiranih cvetnih pupoljaka još uvek zatvorenih lišćem.
Zaštita uljane repice
Vizuelnim pregledima useva uljane repice registruje se povećano prisustvo imaga repičinog sjajnika (Meligethes aeneus), saopštila je Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja (PIS).
Visoke temperature u prethodnom periodu inicirale su ranu pojavu ove štetočine i njegovu migraciju na useve uljane repice.
Visoke brojnosti repičinog sjajnika i ulazak uljane repice u osetljive faze, faze formiranja pupoljaka, ukazuje na povećan rizik od nastanka šteta u narednom periodu.
Proizvođačima se preporučuje obilazak useva i utvrđivanje faze razvoja uljane repice i prisustva repičinog sjajnika.
Ukoliko se registruje prisustvo od 0,8 do 1 imaga repičinog sjajnika po cvasti uljane repice, u fazi početka formiranja cvetnih pupoljaka, stručnjaci PIS-a preporučuju primenu nekog od registrovanih insekticida:
- Bifenicus, Fobos (bifentrin) 0,15 l/ha
- Mavrik EW (tau-fluvalinat) 0,15 – 0,2 l/ha
- Karate Zeon (lambda-cihalotrin) 0,25 – 0,35 l/ha
- Decis 2,5 EC, Konfuzija (deltametrin) 0,2 – 0,3 l/ha
PRIMENA HEMIJSKIH MERA ZAŠTITE JE OPRAVDANA SAMO DO POČETKA CVETANJA ZBOG ZAŠTITE PČELA I DRUGIH POLINATORA, podsećaju zaštitari PIS-a.
HEMIJSKE TRETMANE SPROVODITI U VEČERNJIM ČASOVIMA I OBAVESTITI PČELARE O PRIMENI INSEKTICIDA.