Za sve nas je važno da sačuvamo pčele. Ako svi budemo odgovorni zaštitićemo pčele, a one će nam višestruko vratiti.
Pčelari i savezi i udruženja pčelara apeluju na sve poljoprivrednike da vode računa o pčelama kako ih ne bi otrovali prilikom tretmana pesticidima.
Ovih dana sunčano i toplo vreme „budi“ biljke.
U voćnjacima svakim danom sve je više nabubrelih cvetnih pupoljaka i već otvorenih cvetova kod ranih sorti voćki. Pčele su aktivne.
Pored svih informacija i apela da je važno da sačuvamo pčele, svake godine u našoj zemlji registrujemo pomor ovih insekata.
Neophodno je ponoviti da je zakonom apsolutno zabranjeno prskanje bilja u vreme cvetanja voćki sredstvima otrovnim za pčele.
Nažalost, često je primena pesticida razlog pomora pčela na pčelinjacima.
Pčelari i voćari zajedno za dobrobit pčela
Voćari i ratari zaboravljaju da od pčela zavisi prinos u voćnjacima i na njivama. Korist od oprašivanja prevazilazi korist od proizvodnje meda.
Na Zemlji se samo oko 10 % cvetnica oprašuje vetrom, dok 90 % oprašuju insekti, najčešće upravo pčele.
Bez oprašivanja pčelama, prinos jabuka pada za 30 %, jagoda za 35 %, višanja za 40 %, šljiva za 42 %, malina za 45 %…
U nekim zemljama voćari čak plaćaju pčelarima da postave košnice u blizini njihovih voćnjaka. U SAD-u pčelarima se plaća 5-12 dolara po dovezenoj košnici (kod jagoda, višanja, jabuka…), do čak 250 dolara (kod badema). Na Novom Zelandu se oprašivanje voća plaća i do 150 dolara po košnici.
Preporuke voćarima kako da zaštite pčele
- Zasade tretirati u ranim jutarnjim ili večernjim časovima, kada pčele nisu aktivne u voćnjacima kako bi se osigurala potpuna bezbednost pčela.
- Tokom cvetanja ne treba primenjivati insekticide.
- Pridržavati se uputstva za upotrebu proizvoda kako bi se izbegli rizici po zdravlje ljudi i životnu sredinu.
- Izbegavati zagađivanje pojila pčela pesticidima koje nastaje prilikom pravljenja rastvora za tretiranje.
- Obratiti pažnju na prisustvo u voćnjaku cvetalih korovskih biljaka, koje posećuju pčele. Korovske biljke je potrebno suzbiti, najbolje, mehaničkim putem pre primene insekticida.
- Najmanje dva dana pre tretiranja, proizvođači koji vrše prskanje dužni su da o tome obaveste okolne pčelare. Ugroženi su svi pčelinjaci koji se nalaze na manje od 5 km od tretirane površine.
- Nisu samo insekticidi otrovni za pčele već to mogu biti i neki fungicidi i herbicidi.
Preporuke pčelarima
- Pčelar je dužan da bude u direktnom kontaktu sa obližnjim organizacijama i osobama koje izvode zaštitu bilja, odnosno, da sarađuje sa poljoprivrednim proizvođačima, kao i da dobro zna svojstva otrova koji se koriste u poljoprivredi i njihovo dejstvo na pčele.
- Pčelar bi trebalo da obeleži svoj pčelinjak tako što će postaviti tablu na kojoj će napisati svoju adresu i broj telefona.
Simptomi trovanja pčela
Neki od simptoma trovanja pčela:
- dolazi do paralize vitalnih organa pčele
- prvo stradaju pipci, noge i krila, a zatim usni aparat i drugi delovi tela
- neki pesticidi izazivaju grčenje i povijanje tela, otrovana pčela postaje aktivnija, zatim se telo grči, noge se pokreću nekontrolisano, prevrnu se na leđa i brzo uginu
- otrovane pčele su iznemogle sa neprirodno povijenim trbuhom i sporo se kreću
- agresivnost pčela na pčelinjaku je pojačana.
Kazne za trovače pčela
Za fizičko ili pravno lice za koje se utvrdi da je tretiranjem insekticidima u vreme cvetanja biljaka izazvalo uginuće pčela propisane su kazne.
Kazne su za fizičko lice od 35.000 do 50.000 dinara, za preduzetnike od 300.000 do 500.000 dinara, a za pravna lica od 500.000 do 1.000.000 dinara.
Preporučujemo: Mart mesec zaštite pčela