Žetveni ostaci mogu predstavljati jedan od najvrednijih izvora za ishranu biljaka, ali samo pod uslovom da se pravilno obrađuju i tretiraju
Priprema zemljišta za sledeću sezonu
Polako ali sigurno približavamo se kraju proizvodnog ciklusa jedne značajne grupe kultura za naš proizvodni reon. Uspešni poljoprivrednici još pre završetka vegetacije i skidanja roda strnih žita, razmišljaju kako osigurati plodnost zemljišta i pripremiti ga za sledeću sezonu. Pravo je vreme da obratimo pažnju na mikrobiološki život našeg zemljišta bez koga nema plodnosti zemljišta i zdravlja biljaka. Održavanje zdravog mikrobiološkog života u zemljištu je ključ stabilnog prinosa i održive poljoprivredne proizvodnje.
Žetveni ostaci kao ključ plodnosti
Posle obavljene žetve ozimih i jarih strnina pravo je vreme da se posvetimo pripremi zemljišta za narednu sezonu i dugoročnom poboljšanju plodnosti zemljišta. Ako planiramo da se bavimo poljoprivredom na održiv način, moramo posebnu pažnju posvetiti zemljištu.
Održiva poljoprivreda počiva na kvalitetu zemljišta pre svega sadržaju humusa, kao najvrednijoj komponenti zemljišta. Nažalost, svedoci smo smanjenja sadržaja humusa u našim zemljištima. Ovaj problem se javlja zbog sve intenzivnije poljoprivredne proizvodnje, povećanja prinosa i samim tim povećanog iznošenja organske materije sa njiva. Uz to nedostatak unošenja organskih đubriva poput stajnjaka, usled smanjenog stočnog fonda dodatno doprinosi ovom problemu.
Prednosti pravilne obrade žetvenih ostataka
Šta možemo da učinimo za naše zemljište da bi ono ostalo plodno uprkos izostanka primene stajskog đubriva. Možemo da mu vratimo deo organske materije koja se pravilnim tretmanom, u relativno kratkom roku, pretvara u humusne materije u zemljištu. Žetveni ostaci mogu predstavljati jedan od najvrednijih izvora za ishranu biljaka, ali samo pod uslovom da se pravilno obrađuju i tretiraju. Na taj način hraniva koja se nalaze u žetvenim ostacima postaju dostupna biljkama, već u narednoj sezoni.
Po sastavu, žetveni ostaci predstavljaju najbolje đubrivo koje možemo obezbediti našim biljkama jer biljka usvaja hranjive materije u onim odnosima koji su njoj potrebni. Na ovaj način obezbeđujemo biljku sa makro i mikroelemenata, odnosno obezbeđujemo najbolje moguće đubrivo za naše biljke i to potpuno besplatno. Ovo je način da na račun ovih hranjivih materija, smanjimo unošenje mineralnih đubriva i dodatno povećamo isplativost naše proizvodnje.
Korišćenjem žetvenih ostataka pravimo velike uštede u proizvodnji sa jedne strane a sa druge strane povećavamo sadržaj humusa u zemljištu što ima mnogobrojne benefite u proizvodnji. Sa prinosom kukuruza od 10 t/ha u našoj parceli ostaje isto toliko u masi žetvenih ostataka koji u sebi sadrže 90 kg čistog azota (N), 35 kg čistog fosfora (P), i 130 kg čistog kalijuma (K), pravilnim tretmanom žetvenih ostataka sve te hranjive materije postaju dostupne našim biljkama u sledećoj sezoni.
Efikasna ragradnja žetvenih ostataka
Kompanija Biofor System već godinama u svojoj ponudi ima mikrobiološki preparat BioPlug koji u sebi sadrži bakterije koje utiču na brzo razlaganje žetvenih ostataka, pre svega teško razloživih celuloze i pektina i na taj način pomaže prirodne procese humifikacije žetvenih ostataka. Gljiva Trichoderma harzianum ima ulogu u razgradnji celuloze koja se veoma teško razlaže u zemljištu.
Bacillus amyloliquefaciens, Bacillus licheniformis, Bacillus megaterium imaju ulogu u transformaciji organske materije i njenoj humifikaciji. Pseudomonas putida vrši transformaciju teže razgradljivih ostataka u humus. Idealan odnos ovih bakterija i gljiva u preparatu omogućuje njegovu efikasnost u transformaciji žetvenih ostataka ratarskih useva. Bacillus circulans omogućuje metabolizam kalijuma kao veoma važnog sastojka u zemljištu a istovremeno poboljšava strukturu zemljišta što rezultira poboljšanim vodno-vazdušnim režimom.
Prevencija azotnih depresija uz BioPlug
U sastav preparata BioPlug ulazi i bakterija Azotobacter croococcum koji ima veliku ulogu u fiksaciji atmosferskog azota i na taj način obogaćuje zemljište ovim važnim elementom. U preparatu BioPlug ova bakterija ima ulogu da spreči mogućnost pojave azotnih depresija (bledih fleka) koje se mogu javiti u uslovima ubrzane transformacije organske materije u zemljištu pošto je za rad mikroorganizama neophodan azot. Upravo zbog toga Azotobacter kao sastavni deo ovog preparata ima ulogu da obezbedi dovoljne količine azota iz vazduha kako bi mikroorganizmi nesmetano obavljali proces razgradnje.
Rezultati primene BioPluga
Rezultat primene BioPluga su razloženi žetveni ostaci, povećana mikrobiološka aktivnost u zemljištu, rastresitije zemljište koje se lakše obrađuje i toplije je u proleće. Jedno od najočiglednijih prednosti je povratak glista na njive što dodatno doprinosi poboljšanju kvaliteta zemljišta. Primena BioPluga u količini od 5 l/ha značajno poboljšava kvalitet zemljišta, a redovna upotreba povećava sadržaj humusa i humusnih materija što dugoročno unapređuje plodnost i zdravlje zemljišta.
BioPlug – ostatke razgradi, humus izgradi!