Osim što košta, šteti i biljkama i čoveku. Negativni efekti su različiti, ali se uglavnom svode na promene reakcije zemljišta, poremećaje strukture i biogenosti zemljiišta.
U sklopu svojih priprema za ulazak u EU Srbija treba da počne s primenom Nitratne direktive. Taj dokument ima zadatak da spreči zagađivanje nadzemnih i podzemnih vodotoka nitratima poljoprivrednog porekla. Ove materije u vode dospevaju prvenstveno usled neadekvatne primene đubriva, pre svega stajskih, ali i mineralnih.
Usled prekomernog i neadekvatnog korišćenja đubriva dolazi do njihovog ispiranja u vodotoke i javlja se tzv. eutrofikacija.
To je pojava koja se ogleda u prenamnožavanju biljaka u vodi, pre svega algi. Štaviše, uginule alge se raspadaju. Njih razlažu saprofitni organizmi, pri čemu se troši kiseonik u vodi. Usled nedostatka kiseonika dolazi do uginuća riba i ostalih vodenih organizama. Takva voda dobija neprijatan miris i ukus, nije upotrebljiva za piće, a u ekstremnim slučajevima, ukoliko se koristi za pojilo, može izazvati uginuće stoke.
Ukoliko se mineralna đubriva upotrebljavaju prekomerno i neadekvatno, ispoljiće negativan uticaj i na poljoprivredno zemljište. Negativni efekti su različiti, ali se uglavnom svode na promene reakcije zemljišta, poremećaje strukture i biogenosti zemljišta. U gajenim biljkama se nakupljaju štetne materije, a dolazi i do zaslanjivanja zemljišta.
Prekomerna upotreba đubriva
Prekomerna upotreba azotnih đubriva remeti reakciju pH zemljišta, tj. kiselost. Promena pH vrednosti se lako može izbeći pravilnim izborom vrste i količine azotnih đubriva. Na kiselim zemljištima ne treba koristiti ureu, jer dodatno zakiseljava zemljište.
Prekomerna primena fosfornih đubriva takođe može da izazove ekološke probleme.
Pojava visokog sadržaja lako pristupačnog fosfora u zemljištu kao posledica visokih doza đubriva ili neujednačenog rasturanja po parceli dovodi do poremećaja u mineralnoj ishrani biljaka. U prisustvu visoke koncentracije fosfora neki biogeni elementi kao što su gvožđe, bakar, mangan, a posebno cink stvaraju teže pristupačna jedinjenja što dovodi do pojave nedostatka ovih elemenata. Fosfor ubrzava proces eutrofikacije vode. Fosfor iz fosfornih đubriva može da dospe u površinske vode spiranjem površinskog sloja i erozionim nanosom.
Od kalijumovih đubriva najčešće se koriste kalijum-hlorid i kalijum-sulfat.
Ova đubriva ne sadrže primese koje bi u većim količinama zagađivale životnu sredinu. Dugotrajna primena visokih doza kalijumovog đubriva usled antagonizma kalijuma i drugih katjona smanjuje nakupljanje magnezijuma, natrijuma, kalcijuma i stroncijuma u biljkama.
Pri intezivnom đubrenju kalijumom nije preporučljivo koristiti đubriva s niskim sadržajem ovog hraniva zbog velikog sadržaja balastnih materija u takvim đubrivima, naročito na zemljištima s većim sadržajem soli. U takvim uslovima prednost se daje kalijum-sulfatu u odnosu na kalijum-hlorid, a najbolje je koristiti kalijum-nitrat koji ne sadrži balastne materije.
Da bi se sprečili navedeni problemi, bitno je obratiti pažnju na tri faktora.
Kontrolu plodnosti obavezno treba obavljati u pravilnim intervalima. Potrebno je koristiti kvalitetna mineralna đubriva poznatih proizvođača i važno je pravilno izabrati i podesiti rasipač mineralnih đubriva.
Dipl. inž. Milica Popadić
PSSS „Poljosavet“ d.o.o., Loznica
Izvor: Poljoprivrednik, broj 2609