Nepoštovanje plodoreda u proizvodnji šećerne repe i suncokreta utiče na prinos i kvalitet proizvoda, uz negativne posledice na zemljište
U toku je priprema zemljišta za setvu jarih useva, pa stručnjaci za zaštitu biljaka Prognozno-izveštajne službe podsećaju zašto je pri opredeljenju za setvu određene kulture neophodno poštovati pravilan plodored.
U proizvodnji svih biljnih vrsta važno je poštovati smenu useva, kao osnovnog pravila dobre poljoprivredne prakse. Učestala setva i nepoštovanje plodoreda, dovode do podizanja infektivnog materijala štetnih organizama u zemljištu, što otežava kontrolu nad njima. Ovaj negativni efekat nepoštovanja plodoreda je naročito izražen u proizvodnji šećerne repe i suncokreta.
U proizvodnji ovih industrijskih biljaka, u našim uslovima se svake godine javljaju patogeni i štetočine koji mogu ograničiti i prinos i kvalitet proizvoda, a koji se dugi niz godina održavaju u zemljištu.
U proizvodnji šećerne repe to su:
- gljive prouzrokovači truleži korena i prouzrokovač pegavosti lišća repe,
- zatim virus nekrotičnog žutila nerava repe koji prouzrokuje rizomaniju,
- a od štetočina siva repina pipa, repina nematoda i drugi.
U proizvodnji suncokreta to su:
- prouzrokovač plamenjače suncokreta,
- prouzrokovač bele truleži i
- mnoge druge gljive prouzrokovači bolesti.
Uspešna zaštita od štetnih organizama nije moguća samo primenom pesticida. Primena hemijskih mera kontrole treba da je samo krajnja ili korektivna mera, a pre toga bi trebalo sprovesti sve preventivne mere koje nam stoje na raspolaganju. Od tih preventivnih mera, ključna je pravilna plodosmena useva tj. pravilan plodored.
Petopoljni plodored
S obzirom da je setva šećerne repe na pragu, a potom i suncokreta, sada je veoma važno napraviti dobar odabir parcela i izvršiti setvu u nezaražena zemljišta. Za setvu ovih kultura se preporučuje petopoljni plodored, savetuje PIS. Ovom merom se utiče kako na smanjenje infektivnog potencijala štetnih organizama u ovoj godini tako i na očuvanje zemljišnog resursa za naredni period.