Претрага
Претрага

Izuzetno kritičan period za zaštitu paprike. Opasnost od plamenca i sovice

Kritičan period u zaštiti paprike od štetočina – Preporuke za zaštitu U usevima paprike registruje se intenzivno prisustvo dve najznačajnije štetočine paprike u našoj zemlji,...

Galenika

Kritičan period u zaštiti paprike od štetočina – Preporuke za zaštitu

U usevima paprike registruje se intenzivno prisustvo dve najznačajnije štetočine paprike u našoj zemlji, kukuruznog plamenca (Ostrinia nubilalis) i pamukove sovice (Helicoverpa armigera), od kojih je prva dominantno vezana za proizvodnju paprike u Vojvodini.

Larve ovih štetočina pričinjavaju značajne štete ubušujući se u plodove, čime oni gube tržišnu vrednost. Mesta ubušenja otvaraju put za naseljavanje i razvoj različitih prouzrokovača truleži ploda, čime se štetnost dodatno uvećava.

Vizuelnim pregledima biljaka paprike, registrovano je prisustvo novopoloženih jajnih legala kukuruznog plamenca, saopštila je Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja.

Na pojedinim parcelama, prisustvo novopoloženih jajnih legala ove štetočine je uočeno na do 30% biljaka.

Jaja u svim embrionalnim fazama razvoja pamukove sovice prisutna su na 15-50% biljaka.

Kritičan period u zaštiti paprike

U toku je intenzivno polaganje jaje i piljenje larvi ovih štetočina. Trenutno se nalazimo u izuzetno kritičnom periodu za zaštitu paprike od pomenutih štetočina.

Proizvođačima paprike PIS preporučuje preglede biljaka na prisustvo novopoloženih jajnih legala kukuruznog plamenca i jaja pamukove sovice.

S obzirom da je od prethodnog tretmana prošlo nedelju dana i da više ne možemo računati na njegovu efikasnost, ukoliko se pregledom potvrdi prisustvo jaja pomenutih štetočina, preporučuje se primena insekticida:

PreparatAktivna materijaDoza
Coragen 20 SChlorantraniliprol0,14-0,2 l/ha

Da se podsetimo: Kukuruzni plamenac

Kukuruzni plamenac (Ostrinia nubilalis) je dobro poznata štetočina koja napada više biljnih vrsta, ali su joj glavne biljke hraniteljke kukuruz i paprika na kojima pravi veliku štetu na rodu.

Iako se manje-više zna, ipak treba podsetiti poljoprivrednike da je upravo sada vreme kada ovaj insekt “radi”.

To je pre svega noćni leptir iz porodice crambidae, koji ne oštećuje biljku, nego njegova larva, odnosno gusenica.

Larva se hrani listom i kasnije se ubušuje u samo stablo i kada se list razvije iza njega ostaje kružna rupa na listu. To je prvi znak na osnovu kojeg možemo da vidimo da je kukuruz napadnut, ali tada je već kasno za tretiranje, jer su gusenice već napravile veliku štetu.

Maksimum leta prve generacije je bio u periodu početka juna meseca, ali u julu počinje rad druge generacije kada je kukuruz u poodmaklom stanju rasta i kada zaštitu nije baš lako uraditi. Monitoring polaganja jaja i piljenja gusenica kukuruznog plamenca se obavlja pregledom.
Kukuruzni plamenac se prati uz pomoć svetlosne lampe.

Za uspešno suzbijanje kukuruznog plamenca je najbolje posavetovati se sa stručnjacima

Podeli sa prijateljima:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Preporučeno