Ako sumnjate da su pčele na pčelinjaku otrovane morate brzo reagovati. Postupak prijave uradite korak po korak i nemojte ništa preskočiti, jer je sve važno.
Stradanje pčela kao posledica neadekvatne primene insekticida u zasadima i usevima događa se svake godine. Neretko, pčelarima ostaju prazne košnice.
Neodgovorni poljoprivrednici ne prave štetu samo pčelarima, već i sebi. Jer, ukoliko nema pčela dolazi do drastičnog smanjenja prinosa.
Apeli, molbe i zabrane sporo donose boljitak za pčele i pčelare.
Kada preventivne mere ne daju željene rezultate i kada se dogodi trovanje pčela jako je važno da pčelar postupi po proceduri kako bi novonastalu situaciju prijavio nadležnim organima i institucijama.
Postupak prijave osnovane sumnje na trovanje pčela
Savez pčelarskih organizacija Srbije nedavno je objavio kako postupiti u takvim situacijama. Neophodno je brzo reagovati i obavestiti inspekcije.
Obavestiti fitosanitarnu inspekciju
Prijava se vrši usmeno, u elektronskoj i pisanoj formi. Nakon usmenog obaveštavanja inspektora, pisani zahtev na A4 formatu se predaje na pisarnici u dva primerka. Jedan overeni primerak ostaje vama kao dokaz da ste slučaj na vreme prijavili, dok drugi primerak ostaje na pisarnici.
Takođe zahtev pošaljite i u elektronskoj formi, mejlom (primer zahteva ovde) i obavestite šefa regionalnog odseka fitosanitarne inspekcije koji je nadležan za teritoriju na kom je došlo do trovanja, recimo ako su pčele odseljene na neku pčelinju pašu (kontakti fitosanitarne inspekcije).
Inspekcija izlazi na teren, uzima uzorke i sačinjava zapisnik.
Zapisnik je potrebno potpisati, ali to učinite tek kada ga detaljno pročitate i kada uzajamno usaglasite ono što je uneto u zapisnik. Ono što nije uneto u zapisnik na sudu se ne može koristiti.
Od ispektora zahtevajte:
– primerak zapisnika, čitko napisanog zbog lakog tumačenja;
– da unese zakonsko pravo o pokretanju prekršajnog postupka protiv vlasnika parcele ili lica koje je odgovorno za nanešenu štetu. Ako inspektor neće da pokrene prekršajni postupak, onda vi kao oštećena strana učinite to u skladu sa zakonom. U slučaju da je lice koje je izazvalo trovanje pčelinjih zajednica u tom trenutku nepoznato, u zapisniku i u prekršajnom sporu se navodi NN lice;
– obezbedite inspektoru zaštitnu opemu, kako bi na bezbedan način obavio svoj posao.
Obavestiti veterinarsku inspekciju
Prijava se, kao i fitosanitarnoj inspekciji, vrši usmenim putem, u elektronskoj i pisanoj formi. Prijava u pisanoj formi je obavezna kao i u slučaju fitosanitarne inspekcije, zahtev predajete u dva primerka na pisarnici, jedan overen primerak ostaje vama.
Veterinarski inspektor izlazi na teren, uzima uzorke pčela i sačinjava zapisnik. Zapisnik pre potpisivanja obavezno dobro pročitajte i usaglasite ga sa inspektorom, da odgovara činjeničnom stanju.
Ponovićemo, obezbedite inspektoru zaštitnu opremu, kako bi na bezbedan način obavio svoj posao.
Obavestiti policiju
Policija izlazi na teren i takođe sačinjava zapisnik. Policiji je potrebno obezbediti zaštitnu opremu.
Za razliku od inspekcija, policija mora biti obaveštena i mora napraviti zapisnik, jer je ona nadležna za zaštitu imovine.
Obavestiti poljoprivrednu inspekciju
Poljoprivredna inspekcija bi trebalo da bude obaveštena i mora dati mišljenje o trovanju pčela.
Obavestiti pčelarska udruženja i pčelare u blizini
Obavestiti i predsednika svog pčelarskog udruženja o nastaloj šteti, a ukoliko se trovanje dogodilo na teritoriji gde ste odselili na neku pčelarsku pašu, obavestite i predsednika udruženja čije udruženje pokriva tu teritoriju. Obavestiti pčelare u vašoj blizini da ste na vašem pčelinjaku uočili trovanje uz proveru na njihovim pčelinjacima. Ako je i kod njih ista situacija, napravite kratki zajednički zapisnik o zatečenom stanju, sa podacima i potpisima. Čak i ukoliko kod njih nema trovanja, sa njima napravite zapisnik o stanju na vašem pčelinjaku.
Napraviti što više fotografija i video zapis
Poželjno je napraviti što više fotografija i video zapisa, takođe, ako okolnosti dozvole, snimajte ceo događaj. Obezbediti što više svedoka.
Obezbediti stalno dežurstvo na pčelinjaku do izlaska nadležnih organa, ne dirati ništa kako bi inspekcija što lakše uzela uzorke i što validnije sačinila zapisnik.
Pripremiti potrebnu dokumentaciju
Dok čekate izlazak inspekcija i policije na teren, pripremite sledeću dokumentaciju:
– aktivni status poljoprivrednog gazdinstva,
– HID broj,
– ID broj pčelinjaka, tj. stajališta,
– ako se trovanje desilo na lokaciji gde ste odselili pčelinjak, pripremite i Uverenje o zdravstvenom stanju pošiljke životinja u unutrašnjem prometu (tzv. Transportno uverenje) koje dokazuje da ste legalno transportovali pčele,
– popuniti obrazac „Prijava sumnje na trovanje pčela“ (obrazac 2),
– poželjno je da sa inspektorom obiđete teren, da mu ukažete na svaku sumnju koju imate, ako sumnjate na neko sredstvo koje je potencijalno izazvalo trovanje. U slučaju da da imate stvarnih saznanja koje je sredstvo korišćeno (pronađena ambalaža), obavestite inspektora, kako bi se išlo sa ciljanom analizom, što će ubrzati vreme za dobijanje rezultata ali i smanjiti troškove.