Zasadi lešnika se mogu uspešno štititi sa relativno malim brojem prskanja.
Nedovoljna zaštita, međutim iz godine u godinu može dovesti do potpunog gubitka roda usled kombinovanog štetnog dejstva štetočina i u vezi sa njima pojačanom pojavom gljivičnih oboljenja zbog nastalih povreda.
Kao i kod voćnih vrsta, zbog mogućnosti infekcija grana, pojave rak rane, bakterijskih i gljivičnih oboljenja lišća, mogućnost pojava i širenja truležnica korena, pored programa prskanja neophodna je i određena higijena zasada.
Ona se najčešće sastoji u uklanjanju suvih grana, zaraženog lišća, sprečavanju preteranog vlaženja zemljišta, uništavanju korova itd.
Zaštita lešnika korak po korak
Radi zaštite lešnika od bolesti i štetočina potrebno je izvršiti 5-6 prskanja godišnje i to sledećim redosledom:
Pred kretanje vegetacije – Preventivno od monilije i botritisa nekim od preparata na bazi bakra po uputstvu proizvođača.
Početkom maja – Protiv grinja i pipe nekim od insekticida iz grupe organofosfata na bazi pirimifos-metila, kao i protiv monilije i botritisa fungicidima na bazi iprodiona ili kombinacije iprodiona i tiofanat – metila.
Kraj maja – Protiv leskinog surlaša i grinja nekim od insekticida na bazi azinfos metila ili bifentrina, ali i protiv pepelnice preparatima na bazi tebukonazola.
U toku juna – Suzbijanje leskinog surlaša, grinja i lisnih vaši insekticidima na bazi acetamiprida.
U julu – Suzbijanje istih štetočina kao i u junu mesecu insekticidima na bazi kombinacije aktivnih materija hlorpirifosa i cipermetrina.
Jesenje plavo prskanje u fazi kada preko 75 % lišća opadne – U cilju suzbijanja prezimljujućih oblika prouzrokovača bolesti preparatima na bazi bakra.
Svako tretiranje sprovoditi po uputstvu proizvođača, strogo se pridržavajući propisane koncentracije i doze primene.
Spoljašnja temperature vazduha pri tretiranjima ne bi trebala biti ispod 5 stepeni C.
Pripremila: Snežana Jović, savetodavac za zaštitu bilja
psss.rs