Претрага
Претрага

U voćnjacima registrovano prisustvo rutave bube

U zasadima voća registrovano je prisustvo rutave bube (Tropinota hirta), koje је intezivirano cvetanjem i porastom temperature. Štete nanose samo odrasli insekti, koji se hrane...

rutava buba Tropinota hirta na tresnji JPG
Galenika

U zasadima voća registrovano je prisustvo rutave bube (Tropinota hirta), koje је intezivirano cvetanjem i porastom temperature.

Štete nanose samo odrasli insekti, koji se hrane prašnicima, tučkom, a u nedostatku hrane i pupoljcima.

Rutava buba ima jednu generaciju godišnje i prezimljava kao odrasla jedinka u zemlji na dubini do 10 cm. Imago rutave bube je dobar letač i najaktivniji je u najtoplijem delu dana u periodu od 11 do 16 časova.

Preporuka proizvođačima je da pregledaju svoje zasade u najtoplijem delu dana, naročito na obodnim delovima parcela i ukoliko uoče rutavu bubu sprovedu mere njenog mehaničkog izlovljavanja, savetuje Slavica Dželatović, diplomirani inženjer zaštite bilja Poljoprivredne stručne službe Srbije.

lovne klopke u jabucnjaku

U voćnjacima treba postaviti lovne posude plave ili bele boje napunjene vodom uz dodatak nekog voćnog sirupa, naročito oko rubova parcela. Posude se mogu postaviti na zemlju i u krošnju drveta. Sadržaj u lovnim posudama redovno menjati.

Prisustvo korovske vrste maslačka (Taraxacum oficinale) u voćnjacima je poželjno jer se rutava buba hrani cvetom maslačka (pa se ne preporučuje njegovo uklanjanje iz voćnjaka).

Hemijske mere zaštite treba izbegavati zbog prisustva polinatora, samo u slučaju jačeg napada opravdana je primena insekticida Mavrik EW (taufluvalinat) 0,3 l/ha. 

Radi zaštite pčela tretman obavezno obaviti u večernjim časovima i prethodno obavestiti pčelare, napominje Dželatović.

 

 

Podeli sa prijateljima:

Preporučeno

Budite u toku

Želite da Vas obaveštavamo o najnovijim vestima jednom nedeljno?

Pročitajte još