Trips pravi direktna oštećenja na plodovima, ali može ograničiti izvoz.
Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja (PIS) preporučuje proizvođačima breskve, nektarine i jabuke da obavezno pregledaju zasade, jer je registrovana pojava imaga tripsa.
U pojedinim zasadima jabuka registrovano je prisustvo imaga tripsa (Thysanoptera) na listovima i plodovima kao i prisustvo simptoma od ishrane tripsa na mladim plodovima.
Pored direktnih oštećenja koja izazivaju na plodovima jabuke usled ishrane, tripsi mogu biti i ograničavajući faktor prilikom izvoza voća.
Kalifornijski cvetni trips (Frankliniella occidentalis) ima karantinski status u nekim zemljama gde se izvozi naše voće.
Proizvođačima jabuka zaštitari PIS-a preporučuju obavezan pregled zasada na prisustvo tripsa.
Pregled je najlakše obaviti metodom otresanja biljnih delova na belu podlogu (papir, tacnu i sl.).
Posebno su ugroženi proizvodni regioni Beograd, Smederevo i Mladenovac.
Ukoliko se registruje prisustvo tripsa PIS preporučuje primenu preparata Exirel (a.m.cijantraniliprol) 0,075-0,1 %.
Navedenim insekticidom suzbija se i jabukin smotavac (Carpocapsa pomonella) čije piljenje larvi prve generacije je još uvek u toku.
Zbog temperatura koje su tokom ovog proleća dosta niže u odnosu na prosečne vrednosti, aktivnost prve generacije je dosta produžena i trenutno se nalazimo na tek 15 % do 35 % ispiljenih larvi prve generacije.
Period primarnih zaraza od prouzrokovača čađave pegavosti lista i krastavosti plodova jabuke (Venturia inaequalis) je na većini regiona u našoj zemlji završen.
Samo u zasadima gde se registruju simptomi od ovog patogena, preporučuje se nastavak primene fungicida.
U zasadima sa osetljivim sortimentom na prouzrokovača pepelnice jabuke (Podosphaera leucotricha) i gde se registruju simptomi ovog patogena, preporučuje se primena nekog od registrovanih preparata na bazi sumpora.
Tripsi mogu biti ograničavajući faktor prilikom izvoza
Zasadi bresaka i nektarina se u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta nalaze u fazi od plod oko 50 % krajnje veličine (BBCH 75) do faze obojavanje ploda skoro završeno (BBCH 85).
U pojedinim zasadima registruje se prisustvo tripsa (Thysanoptera).
Pored direktnih oštećenja koja izazivaju na plodovima usled ishrane, neke vrste tripsa mogu biti i ograničavajući faktor prilikom izvoza jer imaju karantinski status u nekim zemljama gde se izvozi naše voće, podsećaju zaštitari PIS-a.
Ukoliko se pregledom zasada ustanovi prisustvo tripsa, preporučuje se primena insekticida Exirel (cijantraniliprol) u koncentraciji 0,075–0,1 % (karenca 7 dana).
Uslovi su povoljni za razvoj različitih vrsta prouzrokovača truleži (Monilinia spp.).
U cilju zaštite plodova, u zasadima koji su u početnim fazama sazrevanja, preporučuje se primena nekog od registrovanih fungicida:
- Signum (boskalid+piraklostrobin) u količini 0,562 – 0,75 kg/ha (karenca 7 dana) ili
- Switch 62,5 WG (ciprodinil+fludioksonil) u količini 0,8 – 1 kg/ha (karenca 14 dana)