Rutave bube su ovog proleća predstavljale problem. Oštećenja od ovog insekta su zabeležena u voćnjacima, jagodnjacima, ali i vinogradima.
Proizvođači su potvrdili da je u vreme cvetanja gajenih biljaka brojnost rutave bube bila značajno uvećana u odnosu na prethodnu godinu.
Branislav Prohaska nam je poslao fotografije na kojima je zabeležio koliko je insekata uhvatio u klopke. On ima vinograd na površini od jednog hektara i 20 ari. Ovog proleća se rutava buba prvi put pojavila u vinogradu. Na putu leta bube prva je bila sorta rajnski rizling, nakon čega je Prohaska preduzeo mere zaštite. Ručno ih je skidao sa biljaka, tretirao insekticidima, hvatao u klopke. Tako je sprečio da stradaju i ostale sorte vinove loze. Prohaska procenjuje da je ovaj insekt napravio štetu na oko 15 % biljaka.
I proizvođači jagoda su pokušavali da smanje brojnost rutavih buba. Antonel Bugar je plantažu jagoda podigao na porodičnom imanju i ne pamti da je na tom potezu ikada bilo toliko rutavih buba. Sletale su na cvetove i jednostavno jele tučak. Brojnost je smanjivao tako što je oko plantaže postavio klopke, plave plastične čaše napunjene slatkim rastvorom. Šteta na cvetovima je bila evidentna, ali nije značajnije uticala na količinu roda.
Proizvođači pšenice su navikli na nalete rutave bube, ali je brojnost značajno uvećana, potvrdio je ratar Bogoljub Lakatuš. Ove godine se ovaj insekt pojavio više od mesec dana ranije nego što je to uobičajeno, što je rezultat blage zime i toplog ranog proleća. Na poljima je vrlo teško suzbiti je, čak i insekticidima, smatra Laktuš.
Imago rutave bube oštećuje cvetove hraneći se prašnicima i tučkom, pri čemu vrlo često oštećuje i krunične listiće. Skuplja nektar iz spontane flore i gajenih biljaka. Larva nije štetna, jer se hrani žilicama biljaka i humusom u zemljištu.
Fotografije: Branislav Prohaska