Država za sada ne namerava da zabrani izvoz suncokreta.
Iako je žetva tek počela trgovci i prerađivači nude različite otkupne cene, pa se ne može naslutiti kolika će nakon doplate biti krajnja cena.
Trenutno se suncokret skida sa lošijih zemljišnih parcela na kojima je oštećen i polegao, pa bi izvesnije informacije o ceni mogli znati za nedelju dana. Pošto Bosna i Hercegovina u Tursku izvozi suncokretovo ulje bez carine, tamošnji uljari mogu sebi da dopuste da na našem tržištu zrno plate više od domaćih prerađivača. Inače, carinska stopa za srpske izvoznike ulja je 36%. Zbog toga naši uljari zahtevaju od države da zabrani izvoz zrna suncokreta. Na osnovu nekoliko razgovora u Vladi i ministarstvima poljoprivrede i trgovine agrarni analitičar Čedomir Keco kaže da zabrane neće biti.
– Nema zabrane izvoza ovogodišnjeg roda suncokreta zrna niti zemlje CEFTa niti Evropske unije. Država je saslušala uljare i rekla da nema osnova za takav način privrednog ponašanja.
Trenutno je na tržištu pravo šarenilo otkupnih cena. Poljoprivrednicima se akontno suncokret plaća između 30 i 33 dinara, a na pojedinim mestima 36. Keco kaže da bi proizvođači bili zadovoljni lanjskom cenom koja je bila od 39 do 42 dinara po kilogramu. Smatra da bi država mogla da pomogne proizvođačima samo ako bi htela.
– Mislim da bi bilo najpametnije, da bi se na neki način prodrmale uljare, da država pusti osam miliona flaša ulja koje sada ima na svom lageru, a da za to ulje koje se proda zanovi novu proizvodnju ulja za potrebe države, što znači da bi država mogla ovom kombinacijom da u startu otkupi negde oko 20 000 tona suncokreta.
Inače cena suncokreta u okruženju na berzi u Budimpešti trenutno je 325 evra po toni, što je približno 40 dinara za kilogram.
Izvor: Radio Novi Sad
agroservis.rs