Cilj takmičenja bio je da se razviju inovativne ICT tehnologije koje bi unapredile afričku poljoprivredu i konačno rešile problem nedostatka hrane koji pogađa ovaj kontinent.
Od 130 prijavljenih timova iz celog sveta, 12 je prošlo u finale, a samo 5 dobilo finansiranje da u narednih godinu dana realizuje svoju ideju. Među nagrađenim ekipama našao se Institut BioSens iz Novog Sada, koji je za ovu priliku sklopio strateško partnerstvo sa najvećim svetskim institutom za unapređenje sorti kukuruza i pšenice “CIMMYT” iz Meksika.
Ideja naučnika iz BioSensa, Oskara Marka, Sanje Brdar i Gordana Mimića, izazvala je veliko interesovanje, jer omogućuje povećanje prinosa samo na osnovu pametnog izbora semena, bez ikakvih dodatnih investicija u đubrivo, pesticide i mehanizaciju.
“Ovo rešenje ima zaista veliki potencijal u Africi, gde su investicije u poljoprivrednu proizvodnju ograničene, a potreba za hranom velika”, naglašava Marko.
Finansiranje od 100.000 američkih dolara, koje će novosadski institut iskoristiti u narednih godinu dana kako bi razvio prototip rešenja, obezbedili su donatori među kojima se ističe Fondacija Bila i Melinde Gejts.
Nagrađeni timovi imaće priliku naredne godine da osvoje dodatna sredstva u iznosu od čak 250.000 USD i primene svoje rešenje na nivou cele Afrike.