Vođenje matične evidencije u stočarstvu je vrlo odgovoran i stručan posao. Pored toga zahteva stalno praćenje grla kako bi se prikupili svi podaci koji će nam
pomoći oko ocene priplodne vrednosti grla.
Cilj vođenja matične evidencije je unapređenje stočarstva, kako na pojedinačnom gazdinstvu i farmi, tako i na unapređenju stočarstva u nekoj zemlji. Samo tačna i uredna matična evidencija pruža pravu informaciju o priplodnoj vrednosti svakog grla, a to je važno za selekciju stoke. Preduslov za tačnost evidencije je da grlo bude pravilno obeleženo i praćeno od njegovog rođenja.
Matičnu evidenciju čine razne knjige od kojih svaka ima svoju svrhu. U njih se upisuju podaci o grlima koja se nameravaju koristiti ili se već koriste u priplodu. Matična evidencija sadrži podatke o poreklu grla, razvijenosti, produktivnosti, plodnosti, zdravlju i naslednim osobinama.
Verodostojni podaci o poreklu, proizvodnim i reproduktivnim sposobnostima omogućiće izbor najboljih grla za priplod, a istovremeno uticati i na ekonomski prosperitet na gazdinstvu i to na nekoliko načina:
– Držanje najproduktivnijih grla omugućiće veću proizvodnju mleka, mesa, jaja…
– Smanjivanje potrošnje hrane jer će se na farmi ostavljati samo zdrava i najproduktivnija grla
– Izlučivanje grla koja ne ostvaruju proizvodnju karakterističnu za pojedinu rasu
– Obezbediće se dovoljan broj kvalitetnog podmlatka koje će služiti za dalji remont
– Podacima o poreklu grla izbegava se parenje grla u srodstvu
– Grla koja su umatičena imaju:
- pravo na ostvarivanje podsticaja
- pravo prečeg zakupa državnog zemljišta.
Kod nas matičenje stoke vrše stručnjaci u odgajivačkim organizacijama.
Postoje i stočari koji ne žele da vode matičnu evidenciju ili uzgajaju grla u čistoj rasi, ali se i njima savetuje da vode evidenciju o produktivnosti, zdravlju i plodnosti svakog grla jer će tako podići produktivnost na farmi, uz smanjenje troškova proizvodnje.
Autor: Gordana Aćimac, dipl.ing. stočarstva
PSS Zrenjanin