Претрага
Претрага

Da li je isplativo ulaganje u ovčarstvo?

Tržište za ovčije proizvode, uključujući meso, mleko, sir i vunu, beleži porast u Srbiji, ali i u zemljama Evropske unije potvrđuje da je ulaganje u...

Galenika

Tržište za ovčije proizvode, uključujući meso, mleko, sir i vunu, beleži porast u Srbiji, ali i u zemljama Evropske unije potvrđuje da je ulaganje u ovčarstvo opravdano.

Ulaganje u ovčarstvo u Šumadijskom okrugu u Republici Srbiji, može biti ekonomski isplativo, posebno s obzirom na prirodne resurse, rastuću potražnju za kvalitetnim mesom, mlekom, i vunom, kao i podršku koju pružaju država i lokalne zajednice, piše Miloš Jelić, savetodavac za ruralni razvoj Poljoprivredne savetodavne i stručne služne.

Ulaganje u ovčarstvo

Prirodni uslovi i resursi

Šumadijski okrug ima povoljne klimatske uslove i bogatstvo pašnjaka koji su idealni za uzgoj ovaca. Ovo područje karakterišu umerene temperature i adekvatne padavine, što smanjuje troškove ishrane ovaca jer većinu godine mogu provoditi na pašnjacima. Lokalna flora pruža kvalitetnu ishranu za stoku, što doprinosi zdravlju i kvalitetu proizvoda.

Rastuća potražnja za proizvodima od ovaca

Jelić ističe da tržište za ovčije proizvode, uključujući meso, mleko, sir i vunu, beleži porast u Srbiji, ali i u zemljama Evropske unije. Kvalitetno meso domaće proizvodnje dobija na ceni, a tradicionalni proizvodi poput sira od ovčijeg mleka imaju visoku potražnju na domaćem tržištu. S obzirom na to da je Šumadija blizu glavnih trgovačkih centara kao što su Beograd i Novi Sad, ovo omogućava lakši plasman proizvoda na tržište.

Podsticaji i subvencije

proizvodnja ovcijeg mleka

Država Srbija nudi značajne subvencije za razvoj poljoprivrede, uključujući i ovčarstvo. Poljoprivrednici mogu računati na subvencije po grlu stoke, kao i na olakšice pri nabavci opreme, izgradnji štala i unapređenju uslova za uzgoj. Ova finansijska podrška može značajno smanjiti početne troškove i ubrzati povrat ulaganja.

Niska inicijalna ulaganja i održavanje

U poređenju s nekim drugim granama stočarstva, dodaje Jelić, ovčarstvo zahteva relativno niska početna ulaganja. Ovce su otporne životinje i njihovo održavanje, naročito na prirodnim pašnjacima, ne zahteva visoke troškove. Takođe, troškovi za zdravstvenu zaštitu i ishranu ovaca mogu biti niži u poređenju sa svinjogojstvom ili govedarstvom.

Diversifikacija prihoda

ovciji sir

Pored prodaje mesa, ovce pružaju mogućnost diversifikacije prihoda kroz proizvodnju mleka i sira, ali i vune, što omogućava farmerima da ostvare višestruke izvore prihoda. Vuna, iako manje tražena nego nekada, može imati dodatnu vrednost kroz obradu i prodaju kao domaći ili zanatski proizvod.

Održivost i povrat investicije

Uz odgovarajuću strategiju poslovanja, povrat investicije u ovčarstvo može se očekivati u roku od 3 do 5 godina, u zavisnosti od obima proizvodnje i tržišnih uslova. Održivi način uzgoja, baziran na ekstenzivnim metodama, može smanjiti troškove i istovremeno doprineti očuvanju prirodnog okruženja.

Ovčarstvo u Šumadijskom okrugu može biti isplativa investicija za poljoprivrednike, posebno uz adekvatno planiranje i korišćenje subvencija. Prirodni resursi, povoljni tržišni uslovi i podrška države pružaju solidne osnove za razvoj ove grane stočarstva, zaključuje savetodavac PSSS Jelić.

Foto: pixabay.com

Preporučujemo: Proizvodnja ovčijeg mleka i 4 faktora koji utiču na mlečnost

Podeli sa prijateljima:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Preporučeno