Za postizanje visoke proizvodnje mleka u ishranu muznih grla
potrebno je uvoditi kvalitetna hraniva.
Jedno od njih je zrno soje i produkti koji nastaju njegovom preradom. To je hranivo koje je bogato proteinima i energijom. Uglavnom se koristi termički obrađeno, međutim, ukoliko je obrok dobro izbalansiran može se uključiti sirovo zrno u ranoj laktaciji krava do 15 %.
Zrno soje sadrži oko 20 % masti u sirovoj materiji, dok je u sačmi praktično nema. Njene masti su korisne za proizvodnju mleka i stvaranje telesnih rezervi, sa visokim stepenom iskorišćenosti, čak i preko 80 %.
Karaktristično je da zrno soje sadrži nepoželjne materije koje smanjuju njegovo iskorišćavanje. To su materije proteinske prirode koje, koje u digestivnom traktu svojim prisustvom smanjuju, zaustavljaju aktivnost enzima, a to dovodi do poremećaja varenja. Mlade životinje koje nemaju razvijen odbrambeni mehanizam su više osetljive.
Da bi uklonili te nepoželjne materije sirovo zrno se termički obrađuje. Ono se izlaže određenoj temperaturi, vlazi i pritisku.
Važna je i dužina izlaganja toploti (najmanje 107 °C u trajanju od 10 minuta) da bi se uništio tripsin inhibitor enzim koji blokira deo probave. To se radi po propisanoj tehnologiji uz upotrebu određene opreme. Pri tome dolazi do hemijskih promena koje je čine upotrebljivom u ishrani. Pošto sadrži ureazu, sojino zrno ne treba mešati u obroku sa ureom, jer bi ureaza mogla da dovede do razlaganja uree do amonijaka, a to bi pogoršalo ukus hrane i izazvalo gubitke azota.
Pripremila: Ljiljana Ćurčić, inž. stočarstva
psss.rs