Претрага
Претрага

Smeštaj teladi

I pored velikog značaja kolostruma u zaštiti teladi od infekcija, uvek treba imati u vidu i druge okolnosti koje mogu da dovedu do poremećaja zdravstvenog stanja poput uslova...

telicci
Galenika

I pored velikog značaja kolostruma u zaštiti teladi od infekcija, uvek treba imati u vidu i druge okolnosti koje mogu da dovedu do poremećaja zdravstvenog

telicci

stanja poput uslova u prostoru gde telad borave.

Negativan uticaj na zdravlje teladi mogu imati u prvom redu nečistoća smeštajnog prostora, nedovoljna provetrenost, visoka vlažnost i nedovoljna svetlost. Smeštaj teladima treba da omogući dobro zdravlje i razvoj.

Telad se nakon rođenja smešta u čist prostor sa dobrim provetravanjem. U intenzivnom govedarstvu uobičajeno je da se telad neposredno posle rođenja odvajaju od majke i smeštaju u odgovarajuće male kaveze ili kućice. 

Na manjim farmama nije retka pojava da se telad ostavljaju kraj majke određen broj dana. Osnovna ideja pojedinačnog smeštaja je smanjenje mogućnosti prenosa bolesti, bolji prirast i smanjenje neželjenih pojava poput međusobnog sisanja. Ograđen prostor za telad treba da je takve veličine da omogući teletu da legne na bok i ispruži noge. Na ovaj način telad treba da se drže 1-2 meseca.

Držanje teladi na otvorenom prostoru u kućicama je metod koji omogućava stalni boravak na svežem vazduhu. Ova mera je često ključna u sprečavanju razvoja infekcija disajnih organa. Kao pitanje se nameće uticaj temperature spoljašnjeg vazduha. Kritična temperatura za telad mlađu od jedne nedelje je 10°C. Radi nadoknade energije koja se troši za održavanje telesne temperature u takvim slučajevima se preporučuje davanje najmanje 6 litara mleka podeljenih u tri porcije. Kao loša strana držanja teladi na otvorenom u kućicama navodi se napajanje teladi mlekom koje se ohladi u slučajevima niskih temperatura ili pri suviše dugoj manipulaciji mlekom na otvorenom prostoru.

Grupno držanje zadovoljava potrebe teladi da budu u grupi (goveda su društvene životinje koje borave u krdu), ali povećava mogućnost širenja infekcija. Sledeća nepovoljnost ovakvog sistema držanja je moguća pojava međusobnog sisanja, pijenja mokraće, agresija i preterano takmičenje za pristup hrani. Ovakav način držanja teladi smanjuje utrošak vremena za rad, a pokazalo se kao optimalno da u grupi bude od tri do osam grla.

Autor: Zoran Nikolić dipl. inž.  

psss.rs

Podeli sa prijateljima:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Preporučeno