Šišanje ili striža ovaca je izrazito sezonski rad, pa zahteva veliko angažovanje radne snage.
Striža je istovremeno i težak rad, pa je potrebno obezbediti odgovarajuću opremu kako bi se celokupni rad obavio što brže, kvalitetnije i sa što manje napora.
Strižu treba organizovati tako da ne traje duže od 6 do 8 časova.
Strižu treba obavljati tako da ne dođe do oštećenja kože, rez treba da je nizak i ravnomeran. Runo treba da bude čisto i belo.
Strižu treba izvoditi uzduž ovce, sa aparatom koji se drži ravno i bez pritiska na kožu. Nije dobro dva puta prelaziti istim tragom.
Posle striže ovca se pregleda, eventualne ozlede saniraju.
Za skidanje jednog runa potrebno je načiniti najmanje 800, a često i preko 1.000 pokreta makazama.
Mašinska ili ručna striža
Mašinskom strižom ovaca redovno se dobija znatno veća količina vune, na primer 5 do 10 i više procenata u odnosu na ručno obavljenu strižu.
S obzirom na tehnologiju uzgoja, smeštaj i hranjenja, ovca je relativno skromna u odnosu na neke druge vrste domaćih životinja. Nema puno poslova koje je potrebno odraditi uz hranjenje. Ipak, postoji jedan zahvat ili postupak koji je za mnoge ovčare vrlo zahtevan, a za neke starije i pretežak – striža ili šišanje ovaca.
Ovce šišamo najmanje jednom godišnje neki ovce šišaju dva puta.
Zavisno od temperatura i vremena striža ovaca počinje od sredine aprila i traje sve do početka juna. U nekim krajevima obavlja se i kasnije, odnosno u junu, pa sve do jula. Vreme početka striže ovaca zavisi i od porasta nove vune.
Ukoliko nije porasla nova vuna, a što zavisi od više faktora pre svega hranjenja i starosti životinje, šišanje je puno teže.
Sam zahvat šišanja obavlja se ručnim ili električnim makazama.
Kod striže sa ručnim makazama, gotovo je nemoguće ošišati ovcu ako vuna nije „podrasla“. U velikom stadu prvo se šišaju ovnovi i jalove ovce jer im vuna pre „podraste“, a kasnije ovce koje su se jagnjile.
Šišanje ručnim makazama započinjemo od stomaka i uz dobru fizičku kondiciju važno je imati oštre makaze. Kod ovaca treba posebno paziti na vime kako ne bi došlo do povrede. Nakon stomaka šiša se vrat, pa leva strana, zatim leđa, pa druga strana tako da se završava sa desnom zadnjom nogom i repom.
Izuzetno je važan sam pristup životinji.
Da bi ovca bila što mirnija, treba izbegavati sve nagle pokrete, povlačenja i sl. Jače povlačanje vune i napinjanje kože može uzrokovati povredu kože. Naročito treba paziti da ne povlačite ovcu za noge jer u tom slučaju počinje refleksno da trza nogama. Takvi trzaji nogama mogu povrediti šišača. Tokom šišanja ovcu držimo samo za jednu nogu i u tom slučaju nogu ne smemo previše potezati.
Pripremio: mr Dejan Ranđelović, savetodavac za stočarstvo
Foto: pixabay.com
POGLEDAJTE VIDEO Šišanje ovce