Претрага
Претрага

Šilježad: Zašto zakržljaju

Naša jagnjad dok sisaju mleko dobro su razvijena, živahna i krupna, ali čim se odbiju (odluče) počinju da smanjuju svoju živu težinu iz razloga što...

ovca i jagnje 4
Galenika

Naša jagnjad dok sisaju mleko dobro su razvijena, živahna i krupna, ali čim se odbiju (odluče) počinju da smanjuju svoju živu težinu

ovca i jagnje 4

iz razloga što se jagnjad za priplod većinom odbijaju sa 1,5-2 meseca starosti (da bi se ovce ranije muzle), a i zbog toga što posle odbijanja prestaje da se dodaje koncentrovana i druga kvalitetna hrana u obrok.

U poslednje vreme usled nedostatka radne snage ovce se sve ređe muzu, već se jagnjad ostavljaju da ih ovce doje duže vreme što je za jagnjad velika povoljnost.

Šilježad se, uglavnom, pušta na pašu koja je još uvek nedovoljna. Ali čak i na najboljoj paši ona ne mogu da obezbede neophodne hranljive materije, naročito belančevine i mineralne materije potrebne za rast, formiranje mišića, kostiju i.t.d.

Šilježad kojima se obezbedi po 3 kg sena dnevno, mogu za dan da pojedu samo 1,3-1,4 kg, jer im još nije razvijen aparat za varenje. Ova količina sena obezbedila bi 60-70 grama belančevina, a za normalan rast i razvitak šilježadi to je malo, jer treba 100 grama. Zato se preporučuje da se šilježadima, pored odlične paše, daje i 300-400 grama ovsa dnevno.

Autor: Bilal Tajić dipl. inž. stočarstva

psss.rs

Podeli sa prijateljima:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Preporučeno