Претрага
Претрага

Pripremanje krava za ispašu

U ovom periodu je veoma važno da krave budu dobro pripremljene za korišćenje zelene hrane. Ako su na kraju zimskog perioda hranjenje sočnom hranom, kao...

krave pasu
Galenika

U ovom periodu je veoma važno da krave budu dobro pripremljene za korišćenje zelene hrane. Ako su na kraju zimskog perioda hranjenje sočnom hranom,

krave pasu

kao što je silaža ili repa, prelaz će biti lakši i brži. Naprotiv ako su sve do početka ispaše hranjene suvom hranom, to jest senom i koncentratom, onda prelaz mora biti sporiji.    

Prelaz sa suve na zelenu hranu treba otpočeti mešanjem nakošene zelene hrane sa senom ili slamom. Ako nema mogućnosti da se kosi zelena hrana, onda goveda treba ujutru nahraniti suvom hranom, a tek onda ih pustiti direktno na pašnjak. Pri tome važno je da se prva dva do tri dana životinje drže kratko vreme na pašnjaku. To se čini zbog toga što su mlade biljke veoma sočne i životinje ih halapljivo jedu. Ako se naglo pređe sa suve na ishranu zelenom hranom, nema mogućnosti za postepeno privikavanje, dolazi do nezgoda u varenju hrane, a povrh svega može doći i do pojave naduna. Svaki takav poremećaj smanjuje količinu i masnoću mleka, a ako duže potraje, smanjiće i telesnu masu životinje.

Zato treba pažljivo i pravilno izvrši prelaz postepenim povećanjem količine zelene hrane. Prednost obroka sa zelenom hranom je što omogućava povoljno iskorišćavanje hranljivih sastojaka i ekonomičnu proizvodnju mleka i mesa.          

Usled delovanja nepovoljnih klimatskih faktora za držanje životinja na planinskim pašnjacima potrebna je posebna obazrivost i postepenost u privikavanju. Velike visinske promene ubrzavaju rad srca i pluća, menja se sastav krvi i povećava promet materija. Pri tome goveda prilično dobro podnose temperaturne promene i mogu da izdrže vrlo nisku kao i visoku temperaturu bez većih štetnih posledica. Ipak bolje podnose nisku nego visoku temperaturu.

U pogledu kvaliteta i udaljenosti pašnjaka pojedine vrste stoke imaju različite zahteve. Ispitivanja su pokazala da ovce više vole suvlje pašnjake, a goveda vlažnije. Međutim, previše vlažni pašnjaci nisu podesni ni za jednu vrstu stoke. Posebno želimo istaći da najveće zahteve na pašnjaku ima stočni podmladak. Tako na primer za telad treba izdvojiti pašnjak najbliži dvorištu, koji je suv, bogat ukusnim nežnim i sočnim travama.                                                                                                                                     

Autor: Nerandžić Ljiljana

psss.rs

Podeli sa prijateljima:

Preporučeno