Siliranje je način konzerviranja biljaka i njihovih nusproizvoda vlažnim putem, a postiže se fermentacijom u anaerobnim uslovima (bez prisustva vazduha).
U našem okruženju za pripremu silaže se najčešće koristi kukuruz. Za pripremu silaže za preživare koristi se cela biljka, a za nepreživare isključivo zrno kukuruza.
Da bi silaža bila kvalitetno pripremljena i mogla da se koristi cele godine neophodno je obezbediti sledeće:
– sposobnost biljke za siliranje (sadržaj dostupnog šećera)
– sadržaj suve materije, odnosno vlage
– dužina seckanja zelene mase
– dobro pripremljen silos, kao i brzo punjenje i zatvaranje silosa
– dobro sabijanje silomase i stvaranje anaerobnih uslova
Trenutno se na njivama nalazi kukuruz različitog stepena vegetacije i vlažnosti, sa ili bez klipova. Stoga bi proizvođači trebalo da odu do svojih njiva i provere useve, jer je optimalan rok za siliranje kukuruza faza mlečno-voštane zrelosti, odnosno 65 % vlage i 35 % suve materije u zrnu. Ako ne postoji mogućnost da se proveri vlaga zrna aparatima, proizvođač može i da iseckanu masu stisne, drži je par minuta. Ako je masa ostala kompaktna, pravo je vreme za siliranje.
Može se slomiti klip i ako je mlečna linija od 1/2 do 2/3 zrna, vlaga je optimalna.
Pošto ima kukuruza sa dosta suvog stabla, treba podići sistem za seču na kombajnu na visinu od 15-20 cm, pa čak i na 50 cm ako je silaža namenjena mlađim grlima, kako bi se izbeglo da otvrdli delovi biljke uđu u silos. Seckanje podesiti na dužinu 1-1,5 cm. Samo se na ovaj način i pri neprekidnom gaženju silomase mogu stvoriti anaerobni uslovi i sprečiti zagrevanje i kvarenje silaže.
U ovakvim uslovima se opravdava i upotreba inokulanata, aditiva bakterija koje proizvode mlečnu kiselinu koja mora da preovladava u kvalitetnoj silaži.
U novije vreme postoje aplikatori koji se ugrađuju na silokombajn koji odmah tretiraju inokulantom iseckanu masu. Ukoliko nema mogućnosti za ovakav tretman silomase, može se ručno, ravnomerno, posipati inokulant po iseckanoj masi pri svakom novom punjenju silosa. Treba voditi računa da slojevi budu što tanji i ravnomerno poprskani rastvorenim inokulantom uz stalno mešanje.
Važno je dobro ugaziti silažu traktorom kako bi masa bila kompaktna i sav vazduh istisnut. Gaženje obavljati neprekidno, pri svakom unosu silomase. Idealno bi bilo da u toku jednog dana, a najduže za tri dana, zatvorimo silokamaru neoštećenim folijama.
Autor: Gordana Aćimac, dipl. inž.
PSS Zrenjanin