Pobačaj ovaca je vrlo česta pojava. Nekih godina oni se masovno pojavljuju, tako da pričinjavaju velike ekonomske štete.
Poznati su slučajevi da u nekom području pobaci i do 80 posto ovaca.
Uzorci pobačaja su veoma različiti i uglavnom se mogu svrstati u neinfektivne i infektivne.
Neinfektivni pobačaji javljaju se mnogo ređe od infektivnih. Uzrok njihovog pojavljivanja je takođe različit, ali se veruje da najčešće dolazi u obzir pokvarena i neprikladna ishrana (plesniva, smrznuta), zatim velika hladnoća, mehanički inzulti, tesni torovi i tiskanje ovaca u njima, zatim plašenje ovaca psima, gonjenje na veće udaljenosti po teškom terenu i slično.
Za razliku od infektivnih pobačaja, ovde se ne mogu ustanoviti nikakave patološke promene na pobačenom plodu i na posteljici. Posteljica skoro nikad ne zaostane. Ovce se posle pobačaja osećaju uglavnom dobro i ne pokazuju skoro nikakve znake oboljenja. Jedino, ako je uzrok pobačaja neprikladna hrana, može doći do izvesnih poremećaja u varenju i do prolznih zdravstvenih smetnji.
Međutim, kod prosuđivanja uzroka pobačaja, vlasnici moraju biti veoma oprezni i za svaki slučaj moraju obavestiti veterinarskog stručnjaka koji će izvršiti pregled i konstatovati prave uzroke pobačaja. Što se tiče lečenja, u većini slučajeva nisu potrebne nikakve intervencije.
Radi sprečavanja pobačaja ove vrste, treba voditi računa o ispravnosti hrane, naročito da nije smrznuta, plesniva, blatnjava i pokvarena. Takođe mora se voditi računa o smeštaju sjagnjenih ovaca i o postupku sa njima.
Infektivni pobačaji ovaca su mnogo češći i daleko značajniji. Oni su posledica delovanja živih uzročnika (bakterija, virusa), koji pored opštih poremećaja izazivaju i pobačaje. Najčešći uzročnici koji izazivaju abortuse u ovaca su: Vibrio foetus, neki specifični virusi, Brucella melitensis, Salmonella abortus ovis, leptospire, listerije, toksoplazme, virus ovčijih boginja, virus slinavke i šapa i još neki drugi manje važni uzročnici.
dr Radosav Vujić,
psss.rs