Претрага
Претрага

Ovčarstvo: Ishrana priplodnih ovnova

U ishrani priplodnih ovnova razlikuju se tri osnovna perioda: period mirovanja, priprema za sezonu parenja i sezona pripusta. Ishrana ovnova u fazi kada nisu u...

ovce na paši
Galenika
U ishrani priplodnih ovnova razlikuju se tri osnovna perioda: period mirovanja, priprema za sezonu parenja i sezona pripusta.

Ishrana ovnova u fazi kada nisu u pripustu ima zadatak da ih održi u dobroj kondiciji.
 
Kvalitetna kabasta hrana tokom većeg dela godine može da bude dovoljna za održavanje ovnova u dobroj kondiciji.
 
Tokom leta ishrana se uglavnom obavlja na paši, dok se zimi ona sastoji od kvalitetnog sena lucerke uz dodatak silaže kao dopune.
 
Priplodni ovnovi se 6 do 8 nedelja pre sezone parenja pojačano hrane ako su slabije kondicije, a 3 do 4 nedelje ako su dobre kondicije. U ovom periodu ovnovima se pored paše u obrok daje i kvalitetno seno, kao i do 0,5 kg smeše koncentrata.
 
I u samoj sezoni pripusta posebna pažnja se obraća na ishranu ovnova kako bi oni i dalje bili u dobroj priplodnoj kondiciji.
 
Ne sme se dopustiti gojaznost ovnova, jer nepovoljno utiče na njihovu pokretljivost, polnu aktivnost i proizvodnju sperme.
 
Količina sena u ishrani ovnova u sezoni pripusta ne bi trebalo da iznosi više od 1-1,5 kg na dan.
 
Kako kabasta hrana ne može da zadovolji sve potrebe ovnova, potrebno je da u obroku bude i koncentrovane hrane (0,5-1 kg dnevno). U smeši koncentrata, pored zrna ovsa, preporučuje se dodatak ječma kao i nekog proteinskog hraniva.
 
Preporučuje se da se kvalitetnim ovnovima koji se intenzivno koriste u priplodu daju 2-3 jaja i 2-3 litra obranog mleka dnevno. Posle završetka sezone mrkanja ovnove treba što pre povratiti u odgovarajuću priplodnu kondiciju.

 
Pripremila: Kosovka Jakšić, savetodavac stočarstva
psss.rs
Podeli sa prijateljima:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Preporučeno