Na našim pašnjacima mogu biti prisutne i određene biljne vrste koje mogu imati štetna dejstva na životinje koje ih koriste kao hranu.
Biljke mogu sadržati jednu ili više otrovnih materija koje se mogu nalaziti u celoj biljci ili, što je češće, u pojedinim delovima biljke.
U nastavku o nekim biljkama kojih ima na pašnjacima, a mogu imati štetno dejstvo.
1. Prolevak (Gratiola officinalis L.)
Višegodišnja biljka, stablo je uspravno, visoka od 20 cm do 60 cm, slabo razgranato.
Cvetovi su beli, cveta od juna do avgusta, raste na livadama pored potoka i močvarnim terenima. Biljka sadrži alkaloide koji su najotrovniji za konje i goveda.
Simptomi trovanja ovom biljkom su: povraćanje, krvavi proliv i pojava krvi u mokraći. Mleko krava koje su kozumirale ovu biljku ima gorak ukus.
2. Mrazovac (Colchicum autumnale L.)
Višegodišnja biljka sa krtolastom lukovicom. Cvetovi su svetlo ljubičasto-ružičasti, razvijaju se u jesen. Raste na livadama i pašnjacima.
Otrovni sastojak kolhicin se nalazi u cvetu, zrelom semenu i krtolama. Kolhicin deluje 2-5 h posle konzumiranja. Trovanja su najčešća u maju i junu kada seme sazreva.
Kod trovanja mrazovcem prvi simptom je grebanje u grlu, smetnje pri gutanju, nakon čega dolazi do mučnine, povraćanja, vodenastog proliva, kao i pojave krvi u mokraći. Ukoliko se trovanje ne sanira može nastupiti i smrt životinje (od 2 do 5 dana).
3. Mlečika (Euphorbia cyparissias)
Višegodišnja biljka visine do 50 cm, sivo-zelena, stablo uspravno, listovi sedeći gusto raspoređeni. Cela biljka je otrovna jer sadrži euforbin. Sušenjem se smanuje otrovnost, pa je njeno prisustvo u senu bezopasno.
Toksične materije koje se nalaze u soku mlečike izazivaju upalu kože i mogu uticati na boju, ukus, miris mleka, mlečnih proizvoda.
Nebojsa Đurić, dipl. inž. poljoprivrede, psss.rs