Претрага
Претрага

Mlečna groznica

Nizak nivo kalcijuma (Ca) primarno, uz smanjenje koncetracije magnezijuma (Mg) prouzrokuje poremećaj poznat kao mlečna groznica. Poznato je da je uloga kalcijuma u organizmu, između...

krave farma
Galenika

Nizak nivo kalcijuma (Ca) primarno, uz smanjenje koncetracije magnezijuma (Mg) prouzrokuje poremećaj poznat kao mlečna groznica. Poznato je da je uloga kalcijuma u organizmu,

krave farma

između ostalog, da utiče na prenošenje nervnih impulsa.

Kada se pojavi manjak Ca u krvi (deficit), krava gubi na telesnoj temperaturi, kondicija rapidno opada, životinja postaje slaba, a što vreme više odmiče stanje se pogoršava i gubi snagu da stoji na nogama.

Treba imati u vidu da postoje dva oblika ispoljavanja ovog poremećaja i to u vidu kliničke i sub-kliničke forme. Prilikom ispoljavanja kliničke forme, krava ne može da se održava na nogama i gubi znatno na telesnoj temperaturi tj. prilično je hladna. U sub-kliničkom obliku simptomi nisu tako jasni: krava je sa primetno sniženom temperturom tela, ne stoji čvrsto na nogama. Proces teljenja je veoma spor sa dodatnim komplikacijama, što se odražava kroz otežano izbacivanje posteljice, znatno kasnije nego što se događa u normalnim uslovima.  

Preventivne mere i način lečenja mlečne groznice  

Krava usvaja kalcijum (Ca) iz konzumirane hrane i iz telesnih rezervi, odnosno iz koštane mase. U periodu pred teljenje u konzumiranoj hrani nema dovoljno Ca neophodnog za održavanje normalnog teljenja i početka laktacije. Zato organizam mobiliše Ca iz kostiju. Da bi se omogućila mobilizacija Ca neophodno je aktiviranje tzv. mobilizacionih hormona koji se sintetišu u tkivu nadbubrežnih žlezda. Ali ukoliko se u krvi trenutno nađe višak Ca koji je dospeo preko skoro unete hrane, tada zbog njegovog pozitivnog balansa dolazi do deaktivacije pomenutih hormona.

U praktičnim uslovima uzgoja potrebno je nedelju dana da protekne da bi se smanjio nivo unetog Ca, pa time i ponovnog aktiviranja hormona što je nedopustivo dug period da bi se mobilisale potrebne količine Ca u periodu teljenja.  

Praktično, od početka perioda zasušenja u ishrani treba da bude što manje Ca, jer je to siguran način da mobilišući hormoni budu stalno aktivni. Ne predstavlja problem ako krava neposredno pred teljenje konzumira hranu bogatu Ca. Ovaj dodatak Ca neće stopirati mobilizacione hormone. Međutim, ukoliko krava oboli od mlečne groznice, neophodno je što pre dati rastvor kalcijuma i magnezijuma i ukoliko je potrebno ponavljti postupak više puta. Preporučuje se ujedno i davanje Ca-otopine ili praška kako bi se sprečila mogućnost nastanka ovog fiziološkog poremećaja.

Autor: Dragoljub Krajnović

Podeli sa prijateljima:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Preporučeno