Mikroklimaski uslovi u staji utiču na zdravstveno stanje i proizvodnju krava, a najznačajniji su: temperatura, sadržaj vlage u vazduhu, brzina kretanja vazduha i koncentracija nadražujućih
gasova.
Goveda su sposobna da podnesu veliki raspon temperature, a da pri tome ne menjaju svoju telesnu temperaturu. Temperatura između 10ºC i 20ºC je u okviru termičkog komfora (udobnosti). Na temperaturi između -4ºC i +10ºC goveda se lako prilagode kada imaju mogućnost kretanja i odgovarajuću ishranu. Međutim, adaptacija (prilagođavanje) na visoku temperaturu je teža. Sposobnost prilagođavanja je uvek otežana pri visokom sadržaju vlage u vazduhu, bilo da su u pitanju visoke ili niske temperature sredine.
Optimalne temperature za muzne krave kreću se 10ºC-15ºC (za telad do 6 meseci starosti 15ºC-20ºC), a zona komfora (ugodnosti) iznosi 5ºC-21ºC. Porastom temperature sredine ubrzava se disanje, što je glavni mehanizam kojim goveda odaju toplotu.
Pri temperaturi iznad 24ºC, smanjeno konzumiranje (unošenje) hrane praćeno je opadanjem proizvodnje mleka, dok je na temperaturi oko – 15ºC povećano konzumiranje hrane, a smanjena proizvodnja mleka. Pri visokim temperaturama proizvodnja mleka i konzumiranje hrane se smanjuju, jer se aktivnosti organizma usmeravaju na odavanje toplote. Smanjeni apetit je primarni uzrok niže prozvodnje mleka. Toplotni stres utiče u većoj meri na visokoproizvodne krave nego na niskoproduktivne, a naročito je štetan na vrhuncu lakacije.
Procenat mlečne masti i suve materije bez masti najveći je zimi, a najmanji leti. Krave koje se tele u jesen ili zimu proizvode više masti i suve materije bez masti od onih koje se tele u proleće i leto.
Autor: Zumreta Trtovac dipl. inž. stočarstva
psss.rs