Ovo je deo životnog ciklusa prasadi od zalučenja (u našim uslovima je to 28, ređe 21 dan) do oko 25 kg telesne mase i prelaska u tovilište (12 nedelja). Ovo je
možda i najkritičnija faza u tovu svinja i zahteva veliku stručnost i poznavanje zahteva prasadi u ovom uzrastu.
Zalučenje je za prasad veoma jak stres usled nedostatka mleka krmače i prelaska u odgajalište, te početka ishrane drugom vrstom hrane i načina hranjenja. Zbog svega ovoga, prasadima treba omogućiti da se što lakše adaptiraju na nove uslove. Boksovi moraju biti dezinfikovani, suvi, čisti, i ispražnjeni najmanje 7 dana pre novog useljavanja, sa temperaturom od 25 do 28 stepeni C. Dostupnost sveže vode je od velike važnosti. U boksove ne stavljati više od 30 jedinki, koje se prethodno mogu odvojiti po polovima, što najčešće nije praksa ali je dobro zbog kasnije razlike u načinu ishrane kastrata od ostalih jedinki.
Ukoliko su prasad dobro pripremljena u prasilištu, naviknuta na novu hranu, sa postignutim težinama od 7 i više kilograma, dobrog zdravstvenog stanja, to su više spremna da pređu na novi način ishrane i postignu željene priraste. Poznato je da teža prasad pri zalučenju će imati i veću krajnju masu u tovilištu. Ovakva prasad su sposobna da počnu da unose čvrstu hranu, ali i ona mora biti sličnog sastava kao i hrana pre zalučenja − sa dodatkom lako svarljivih proteina (mleko u prahu, surutka..). Ukoliko izostane ovakva priprema, dolazi do poremećaja u osetljivom digestivnom traktu praseta, proliva i posledično skupog lečenja i zaostajanja u porastu.
Hranilice treba da su pravilno popunjene, ni premalo (izostajanje hranjenja, manji prirast), ni previše (kvarenje hrane), svetle, po mogućstvu jarko obojene da bi prasadima bile „interesantne“ i da bi provodili vreme oko njih i tako se navikavala na hranu. Neposredno po zalučenju prasad treba hraniti ograničenim količinama hrane. Hranu treba davati što češće u manjim količinama, obično na suvi deo poda. Davanje hrane po volji često dovodi do poremećaja i proliva ali i preterana i dugotrajna restrikcija hrane nije preporučljiva, jer kasnije u kompenzacionoj fazi nije moguće nadoknaditi izgubljeni prirast.
Hranivo treba da je odličnog, konstantnog kvaliteta, nezavisno da li se kupuje od proverenog proizvođača ili se pravi na farmi. Mora da obezbedi intenzivan porast u kratkom vremenskom roku uz dobru konverziju. Odnos proteina i energije mora biti izbalansiran uz kontrolisan odnos amino kiselina, mikroelemenata i vitamina. Samo uz takvo hranivo prasad će moći da na početku tova ostvare prirast od 250 do 350 gr dnevno i 350 do 450 gr pri kraju tova uz konverziju od 2,2 kg po kg prirasta.
Iz navedenog se vidi da je dobro izbalasirana hrana, pored mikroklimata, jedan od najbinijih faktora da se smanji stres posle zalučivanja, omogući dobar prelaz sa ishrane mlekom na ishranu koncentratom, ostvari dobar dnevni prirast i povoljan zdravstveni bilans.
Autor: Svetislav Marković
psss.rs