Koze iako jedu više biljnih vrsta od drugih životinja,
u stanju su da mnogo prepešače da bi pronašle travu, odnosno biljku koju vole. Može se reći da su one veliki gurmani.
Veći deo vode koze obezbeđuju pašom ili ishranom zelenom hranom. Ako ih duži vremenski period hranimo suvom kabastom hranom bez dovoljno vode, to će izazvati smanjenje reproduktivne sposobnosti i na kraju smanjenje ukupne proizvodnje.
Najpogodnija hrana za koze je kabasta hrana. Preostali deo obroka se zadovoljava smešama. Koze obično biraju zelene delove biljke i slabije iskorišćavaju pašu od ovaca.
Koze u zasušenom periodu zahtevaju ishranu koja će zadovoljiti njihove potrebe, da održe energetske rezerve, a kada su sjarene, potrebna im je energija za njihovo jare koje raste i buduću proizvodnju mleka. Dobra ishrana obezbeđuje otpornost prema bolestima i parazitima.
Dobro i kvalitetno hranjene koze su živahne, sjajnih očiju i svilene dlake. Koze u ranoj i srednjoj fazi laktacije imaju najveće potrebe za hranom. Moraju uvek imati slobodan pristup kvalitetnim hranivima, pašnjaku ili senu uz dodatak mikroelemenata. Ako nisu na paši kozama treba oko 2. 3 kg sena.
Grlima koja se nalaze u sredini laktacionog perioda, a koje su u dobroj kondiciji, treba obezbediti dovoljne količine kabastih hraniva i dodatak od 450 gr komcentrovane smeše na 1.5 kg proizvedenog mleka. Kod koza u kasnoj laktaciji odnos koncentrata:količina proizvedenog mleka treba da bude 1:5 (1 kg mleka – 200 gr koncentrata).
Obrok za koze u laktaciji tokom godine sa različitim nivoima proizvodnje
Količina mleka ( lit.)
2 4 6
Zimski obrok
Livadsko seno 0.5 1.0 1.0
Lucerkino seno 1.0 1.5 2.0
Silaža 2.0 2.0 3.0
Koncentrat 0.4 1.0 1.5
Letnji obrok – ishrana na paši
Paša 8.0 10 10
Koncentrat 0.4 1.0 1.5
Letnji obrok – stajska ishrana
Zelena hrana 8 8 10
Seno – 1.0 1.0
Koncentrat 0.4 1.0 1.5
Kozama je tokom cele godine potrebno obezbediti uvek dovoljne količine sveže i temperirane vode u zavisnosti od uslova.
Autor: Kosovka Jakšić, savetodavac stočarstva
psss.rs