Iako su u istraživanjima homeopatski lekovi ostvarili dobre rezultate, to još uvek nije dovoljno da im se da prednost u odnosu na konvencionalno lečenje
U nauci se stalno traže nova rešenja čiji je cilj unapređenje stočarske proizvodnje.
Kada je u pitanju zdravlje životinja, traži se alternativa upotrebi antibiotika koji mogu biti veoma štetni zbog čega se njihovo korišćenje sve više ograničava.
Kako prenosi sajt All about feed, najnovijim istraživanjima pokušava da se utvrdi delotvornost homeopatskih lekova u lečewu najznačajnijih bolesti u veterini.
Homeopatija podrazumeva korišćenje veoma razblaženih preparata koji u sebi sadrže izazivača određenog stanja ili bolesti, a osnovni im je zadatak da podstaknu imuni odgovor organizma i pokrenu proces samoizlečenja. Najvažnija odlika ovih lekova je da su bezbedni za upotrebu i potpuno neškodljivi za životnu sredinu i životinje.
U humanoj medicini je ovaj metod lečenja već uzeo maha i u pojedinim delovima sveta primenjuje se rame uz rame s klasičnom medicinom. Istraživanja o mogućnosti primene homeopatije u stočarstvu počela su još početkom osamdesetih godina prošlog veka i traju do danas. Iako ih prate mnoge kontroverze, pa se pojedini stručnjaci zalažu za njihovu primenu, dok su drugi izričito protiv njih, generalno preovladava stav da homeopatija zavređuje pažnju. Njena upotreba se posebno promoviše u organskom stočarstvu.
Departman za ishranu i zdravlje životinja u Kaselu, u Nemačkoj, sproveo je nedavno istraživanje u kojem su upoređeni rezultati dosadašnjih radova u kojima se ispitivao uticaj homeopatskih lekova na zdravlje životinja. U obzir su uzeta 52 rada od kojih je 34 rađeno na govedima, 12 na svinjama, a u preostalih šest bila je uključena živina. Istraživanjima su bile obuhvaćene farme na kojima vladaju slični, uporedivi uslovi u skladu s pravilima EU.
Homeopatski lekovi su primenjivani na tri načina, preventivno, terapijski i u periodu kada se neka bolest pojavila u stadu, ali još nije došlo do ispoljavanja kliničkih simptoma na svim životinjama. Najveći broj studija, čak 30, bio je usmeren na ispitivanje preventivnog delovanja homeopatskih lekova.
Prema rezultatima istraživanja, u 54 odsto slučajeva homeopatija je dovela do značajnog poboljšanja zdravstvenog statusa životinja u poređenju s grupom koja je dobijala placebo. U 42 odsto slučajeva nije primećeno poboqljšanje, a u četiri odsto naučnici nisu mogli da izvedu zaključak. Na lečenje ovom metodom najbolje su reagovale svinje, a kod goveda i živine je to bilo ispoljeno u manjoj meri.
Iako je homeopatija pokazala pozitivno dejstvo u većem broju slučajeva, još uvek se radi o malom broju urađenih studija da bi se mogao izvesti generalni zaključak o opravdanosti upotrebe ovih lekova. Osim toga, trebalo bi ponoviti studije koje su dale pozitivne rezultate i to više puta, u različitim uslovima, kako bi zaključci bili validni. Homepatsko lečenje bi trebalo eksperimentalno sprovoditi i u različitim farmskim uslovima da bi mogla da se da konačna preporuka o tome da li ove lekove treba koristiti ili ne.
Mora se imati na umu da na prvo mesto u lečenju životinja dolazi efikasnost lekova i dobrobit onih na koje se primenjuju, odnosno izbegavanje nanošenja nepotrebne patnje i bola.
Naučnici još uvek ne mogu da garantuju da bi se homeopatskim lekovima to moglo postići i iz tog razloga i dalje daju prednost lečewu antibioticima. Ipak, ne treba zanemariti ni ovaj metod lečewa, pogotovo zbog dosadašnjih ohrabrujućih rezultata. Moguće je da će nova istraživanja ipak dati prednost ovoj, za sada alternativnoj metodi.
Aleksandra Milić
Poljoprivrednik 2606