Embrio transfer prestavlja presađivanje oplođenih jajnih ćelija
i to je jedan od savremenih biotehnoloških metoda, pri kojima se iz ženskih životinja davalaca uzmu oplođene jajne ćelije i prenesu u matericu drugih ženki primalaca iste vrste da bi se u njim razvili i do kraja izneli na svet normalni i za život sposobni mladunci. Pri tome su oplođene jajne ćelije vrlo mlade, samo nekoliko dana od oplođenja.
Embrio transfer se danas primenjuje u mnogim evropskim i vanevropskim zemljama uglavnom kod goveda, ređe kod drugih životinja i ljudi.
Metodom presađivanja embriona mogućno je dobiti veći broj generacija teladi od genetski superiornijih roditelja, kao i veći broj blizanaca u znatno kraćim vremenskim periodima, što je veoma važno za povećanje količine mleka i mesa. Stoga ovaj metod ima danas naučni, ekonomski i stočarski značaj za kvalitetno unapređenje stočarstva i povećanje proizvodnje hrane za ljude.
Sam metod embrio transfera sastoji se iz četiri faze: Izbor i pripremanje krava donatora i krava recipijenata embriona, uzimanje embriona iz materice krava donatora, čuvanje kultivisanje, konzervisanje i transportovanje embriona izvan organizma krava i prenošenje transplatacija embriona u matericu krave recipijenta.
Sve četiri faze embrio transfera su podjednako važne.
Pripremanje krava donatora sastoji se u hormonalnom izazivanju superovulacije i sinhronizacije estrusa posle čega sledi osemenjavanje semenom progeno testiranih bikova. Recepijenti, uglavnom junice takođe se hormonalnim tretmanom sinhrono dovode u estrus zajedno sa kravama donatorima. Sakupljanje i prenošenje embriona u goveda obavlja se uglavnom beskrvnom metodom, a ređe i krvnom metodom.
Za izbor krava davaoca embriona ne postoji još sigurna metoda. Najbolje reaguju i daju najveći broj kvalitetnih embriona zdrave krave u srednjem dobu sa pravilnim ciklusom.
Embrio transferom se može uticati na nekoliko faktora od kojih zavisi genetski napredak, kao i inteziviranje selekcije dobijanjem većeg broja potomaka po kravi, tačnost selekcije, ocena selekcije i druge mogućnosti.
Ljiljana Nerandžić, dipl. inž.
psss.rs