Odgajivačima ovaca veliki problem predstavlja njihovo čuvanje.
U zemljama sa razvijenim ovčarstvom uveliko je prisutna pregonska ispaša, koja ima za cilj maksimalno iskorišćavanje pašnjačkih zelenih površina i smanjenje utroška radne snage.
Elektrificirana ograda treba da stvori psihološku barijeru kod životinja, pa samim tim ne iziskuje veća materijalna sredstva za odgajivača. Ona je i mnogo jeftinija od bilo kakvih fizičkih barijera ili neelekrificirane ograde. Pregonskom ispašom povećava se produktivnost pašnjaka, a smanjuje broj korovskih biljaka, te odgajivači imaju mogućnost da stvore zalihe sena za korišćenje u zimskom periodu.
Najbolji način ispaše je kada imate 5 pašnjaka, pri čemu se koristi svaki nedelju dana, a ne koristi 4 nedelje. Taj period je dovoljan za oporavak biljaka do sledeće ispaše odnosno korišćenja. Životinje na pašnjacima koje imaju elekrificirane ograde bivaju zaštićene od predatora, što je još jedna pozitivna strana ovakvih ograda.
Kod ovaca je problem njihovo runo pa je za njih neophodno koristiti gustu ogradu sa više redova provodnika kako bi se osigurao kontakt sa telom životinja. Kada je postavljena električna ograda potrebno je vreme kako bi se životinje prilagodile na nju. Obično je to do 48 sati od puštanja ovaca u ograđeni prostor. Najčešće je dovoljan samo jedan dodir sa ogradom i životinja je naučila lekciju koju ne zaboravlja. Dobar period puštanja ovaca jeste nakon striže, mada može i kada životinje imaju runo.
Primena ovih uređaja treba da je što veća jer se sa njima postižu odlični rezultati.
dipl. ing. Goran Šašić
PSS Vršac