Radi poboljšanja fermentacije, boljeg čuvanja i povećanja kvaliteta silaže, smanjenja gubitaka hranljivih materija, poboljšanja ukusa, mirisa i drugih svojstava silaže, često se u te svrhe koriste razni dodaci.
U važnije grupe dodataka spadaju bakterijsko-enzimski inokulanti, hraniva bogata ugljenim hidratima, neproteinska azotna jedinjenja, sredstva za veštačko zakišeljavanje, apsorbenti toksina, minerali i drugi značajni dodaci.
Za hraniva koja se teško siliraju mogu se dodavati ugljenohidratna hraniva koja se odlikuju većom količinom rastvorljivih šećera. Najčešće se koriste sitno mlevena prekrupa zrna kukuruza, suvi i sirovi repini rezanci, melasa i drugo.
Kukuruzna prekrupa i suvi rezanci šećerne repe dodaju se pri siliranju trava u količini 3-5%, a leguminoza 5-7%. Razbacuju se po površini silosa kontinuirano tokom pristizanja mase. Razbacivanje se može obaviti ručno ili rasturačem za mineralno đubrivo.
Radi postizanja što boljeg kvaliteta silaže i siliranja hraniva koja se teško siliraju, u novije vreme u masovnoj upotrebi nalaze se i silažni inokulanti. Oni sadrže optimalnu kombinaciju različitih vrsta bakterija mlečno-kiselinskog vrenja i nekoliko enzima. Primenom ovih preparata postiže se skraćenje aerobne faze fermentacije (smanjenje rasta plesni) i ubrzano spuštanje PH vrednosti u silaži kao posledica intenzivnije redukcije mlečne kiseline. Time se smanjuju gubici u suvoj materiji i proteinskom azotu koji inače nastaje aktivnoću enzima biljke i aerobnih mikroorganizama.
Obično za jednu tonu kukuruzne silaže potrebno je 5 grama inokulanta, koji se rastvara u vodi i na siliranu masu može se kod manjih gazdinstava naneti leđnom prskalicom, a na većim traktorskom prskalicom.
Pri spravljanju silaže mogu se dodavati neproteinska azotna jedinjenja, s tim što se mora obratiti pažnja kod upotrebe ovakih hraniva u ishrani preživara. Uključivanjem većih količina nebelančevinastih azotnih materija u obroku preživara, praćeno je deficitom nekih minerala, naročito Ca, P i S. Pri ishrani grla sa ovim obrocima mora se naročita pažnja obratiti na obezbeđenost životinja sa odgovarajućim količinama Ca, P, S, Co, Zn.
Autor: Gordana Rehak dipl.inž.
www.psss.rs