Rešenjem se područje u poluprečniku od najmanje 100 km od žarišta u naseljnim mestima: Obajgora, Pilica, Jagoštica, Višesava, Jakalj, Cerje, Rogačica, Zaglavak, Zlodol, Jelovik, Kostojevići, Zarožje, Crvica, Ovčinja, Zaovine, Solotuša, Bačevci i Dobrotin u opštini Bajina Bašta proglašava zaraženim od zarazne bolesti plavi jezik, a područje u poluprečniku od 50 km od granice zaraženog područja, na kojem nije sprovođena vakcinacija, proglašava se ugroženim od zarazne bolesti plavi jezik.
Nadležne veterinarske službe sprovodiće mere radi suzbijanja i iskorenjivanja bolesti plavog jezika. Sredstva za sprovođenje navedenih mera na gazdinstvima koja su proglašena zaraženim od bolesti plavog jezika, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.
Uprava za veterinu formirala je Nacionalni krizni centar za sprečavanje pojave, praćenje kretanja i kontrolu zarazne bolesti plavog jezika.
Bolest plavog jezika je infektivna, virusna, bolest ovaca od koje mogu da obole i goveda i koze. Prenose je insekti (komarac, obad, muva) i ne spada u zoonoze, tj. nije zarazna za čoveka.
Šta je bolest plavog jezika?
Simptomi bolesti plavog jezika
Vuna opada u pramenovima.
Ukoliko su ovi simptomi prisutni kod ovaca, vlasnik životinja obavezno treba da o tome obavestiti nadležnog veterinara, jer se bolest vrlo brzo može proširiti i na ostale životinje u stadu kao i na stada u okruženju.