Žuti zvezdan se može gajiti kao glavni ili združeni usev, kao i pri zasnivanju sejanih travnjaka. Uspeva na svim zemljištima. Pri ispaši stoka ne dobija
nadutost. Zahvaljujući simbiotskim bakterijama na korenu, može godišnje fiksirati značajne količine azota, koje prema nekim autorima prelaze i 200 kg/ha. U odnosu na druge leptirnjače otpornija je na bolesti i parazite jer poseduje antibiotske supstance (tanine).
Žuti zvezdan je višegodišnja biljka, živi 5-7 godina. Koren je dobro razvijen, prodire do 1,5 metar u dubinu zemljišta. Stablo može ići u visinu i 70 cm, povijeno je ili uspravno.
Ova biljka ima skromne potrebe za toplotom, seme klija na 3-4⁰C. U prvoj godini je osetljiv na niske temperature, za razliku od starog useva koji može da izdrži i -25 ⁰C. Poseduje otpornost na visoke temperature i sušu kao i plavljenje. Gaji se na različitim zemljištima od PH 4-9. To je najotpornija krmna biljka na zaslanjena zemljišta.
Ako se gaji kao čist usev može posle okopavina, strnih žita, ali se češće seje u smeši sa travama.
Osnovna obrada se izvodi u jesen na 25-30 cm, predsetvena priprema rano u jesen ili proleće zavisno od vremena setve. Đubri se organskim i mineralnim đubrivom. Fosforna i kalijumova đubriva se unose pri osnovnoj obradi 80- 120 kh/ha, a azotna u predsetvenoj pripremi 50 kg/ha. Intezivno đubrenje azotom smeša zvezdana sa travama značajno povećava udeo proteina u krmi.
Seje se u jesen krajema avgusta do polovine septembra ili rano u proleće (mart,april). Više se preporučuje setva u proleće, jer se izbegavaju jesenji mrazevi. Seje se na dubinu od 2 cm. Količina semena je 10-15 kg/ha. Može se sejati u smeši sa travama (ježevica, engleski ljulj, mačji rep, livadski vijuk, prava livadarka, bezosni vlasen) u kojima je zastupljen sa 30-70%.
Prihrana se izvodi sa PK đubrivima u predzimskom periodu, a sa azotom u proleće. Mora se štititi i od korova po potrebi, a ako je moguće može se navodnjavati. Mora se voditi računa pri đubrenju azotom, jer on pospešuje trave a potiskuje zvezdan.
Koristi se za zasnivanje smeša za kosidbu i ispašu,tamo gde crvena detelina daje slabije rezultate. Smeša engleskog ljulja i zvezdana daje bolje rezultate nego sam ljulj. Pri gajenju žutog zvezdana u smeši namenjenoj ispaši sa ježevicom i visokim vijukom stoka popase zvezdan, a ostaju trave. U smeši sa lucerkom, pri kosidbi lucerka potiskuje zvezdan, dok je pri ispaši obrnuto.
Kosi se 2-3 puta godišnje, pri čemu je prinos zelene krme 35-40 t/ha, a sena 8-10 t/ha. Najviše proteina ima u fazi butonizacije, odnosno, pred cvetanje 28%.
Autor: Svetlana Zlatarić
psss.rs
Foto: www.ikbks.com