Za suzbijanje štetočina u skladištu mogu se koristiti preventivne, fizičke i hemijske mere.
Preventivne mere imaju najveći značaj u suzbijanju štetočina u skaldištu.
Priprema praznih skladišta obuhvata mehaničko čišćenja skladišta, popravljanje prozorskih okana i postavljanje mreža radi sprečavanja prodora insekata, kao i potrebne građevinska popravke.
Hemijska dezinsekcija praznih skaladišata izvodi se u cilju suzbijanja leptira i gusenica nekim od kontaktnih insekticida.
Dezinsekcija ambalaže je obavezna mera, jer se na ambalaži zadržavaju prehrambeni proizvodi i na njima ostaju štetočine. Dezinsekcija se vrši:
- fumigacijom u posebno izgrađenim komorama ili
- potapanjem u vrelu vodu.
Oba načina su efikasna, jer se pomoću njih uništavaju sve prisutne štetočine na ambalaži, ali je prvi način (ukoliko je to moguće) brži i jednostavniji.
Kontrola robe koja ide na uskladištenje je bitna mera, radi provere prisutnosti štetočina pre nego što se roba uskladišti. Ako se utvrdi prisustvo štetočina potrebno je pristupiti njihovom suzbijanju, a tek potom tretiranu robu skaldištiti.
Direktne mere suzbijanja mogu se sprovesti na tri načina:
- u skaldištu iz koga se preuzima pošiljka
- u prevoznom sredstvu po prispeću pošiljke
- u prostoru za fumigaciju (ukoliko postoji) ili u posebnoj prostoriji pored skladišta
Suzbijanje štetočina vrši se jednim od gasovitih fungicida.
Fizičke mere suzbijanja štetočina podrazumevaju primenu visokih i niskih temperatura. Na visokim temperaturama uglavnom uginjavaju gusenice, dok na niskim temperaturama uginjavaju i jaja štetočina.
Hemijske mere se primenjuju onda kada preventivne mere ne pokazuju dobru efikasnost. Za hemijske mere koriste se fumiganti, koji deluju parama.
Pripremila: Jelena Perenčević
PSS Sombor
PREPORUČUJUEMO DA PROČITATE I Glodari u skladištu