Претрага
Претрага

Specifičnosti siliranja lucerke

U našim uslovima (suvo ratarenje) prvi otkos lucerke je najprinosniji, jer se u odnosu na godišnje prinose dobije i 50-60%. Najveći problem pri sušenju prvog...

lucerka
Galenika

U našim uslovima (suvo ratarenje) prvi otkos lucerke je najprinosniji, jer se u odnosu na godišnje prinose dobije i 50-60%. Najveći problem pri sušenju prvog

lucerka

otkosa za seno jesu česte kiše, visoka vlažnost vazduha i zemljišta što siliranje zelene mase u ovom periodu nameće kao idealno rešenje, a sve u cilju očuvanja hranljive vrednosti lucerke.

Međutim, siliranje lucerke nije tako jednostavan postupak kao što je to slučaj kod siliranja cele kukuruzne biljke. Lucerka sadrži znatno više proteina i mineralnih materija, ali ne sadrži potreban šećerni minimum za uspešnu fermentaciju, tako da se preporučuje mešanje sa nekim od ugljenohidratnih hraniva, kao što su prekrupa kukuruza, suvi repini rezanci, melasa i sl.

silaza od lucerke 2

Navedena hraniva se koriste u količini od 7-8% u odnosu na zelenu masu. Ovakva silaža će, pored boljeg kvaliteta, imati i veću hranljivu vrednost.

Na našem tržištu se mogu nabaviti bakterijski inokulanti, koji potpomažu brže odvijanje fermentacije i stvaranje većih količina mlečne kiseline kao prirodnog kozervansa. Poželjno je da se inokulant dodaje prskalicama još prilikom sakupljanja i sitnjenja mase.

Kod spremanja silaže od lucerke neophodno je provenulu masu na nivo vlage od oko 60-65% iseckati, dobro sabiti da bi se istisnuo vazduh, pokriti najlonom, i dobro opteretiti. Tako pripremljena masa može se koristiti posle 3-4 nedelje, a gubici hranljivih materija su svedeni na minimum.

Autor: Igor Petrović

psss.rs

MOŽDA VAS INTERESUJE I OVA TEMA: Setva lucerke krajem leta

Podeli sa prijateljima:

Preporučeno