Kao što znamo, tekuća godina je izuzetno nepredvidiva za poljoprivrednu proizvodnju i to, nažalost, uglavnom u negativnom kontekstu. Krajem zime pšenice su bile u odličnom stanju, pa smo predviđali dobar prinos i odličan kvalitet.
Međutim, vremenski uslovi, nepogode, višak vlage doveli su do smanjena prinosa a naročito do drastičnog pada kvaliteta. Ništa bolja situacija nije bila ni sa voćem i povrćem.
Sa druge strane problemi u toku setve su bili pokazatelj da će sa kukuruzom biti slična situacija , međutim kišno leto je izuzetno pogodovalo usevima pa su prognoze krajem leta bile izuzetno povoljne. Ali sada smo svedoci da ćemo imati velike probleme sa sazrevanjem , otpuštanjem vlage, razvojem mikotoksina a verovatno i sa klijanjem kukuruza na klipu.
Sve ovo doneće velike probleme u skladištenju i čuvanju kukuruza naročito jer sušara za dosušivanje do 14% kod nas ima veoma malo a na našoj teritoriji ih uopšte i nema. Osim toga imaćemo verovatno i dosta problema sa spuštanjem vlage ispod 24% jer ogromne zalihe zemljišne vlage kao i vlage u vazduhu sa neprekidnim kišama dovode to toga da dolazi do povlačenja vlage i u već zrelo i relativno suvo zrno hibrida ranijih grupa zrenja.
Mada imamo izuzetno sužen prostor za delovanje naš savet je da se koševi ne pune više od polovine, a drugu polovinu prosušiti na odgovarajućim površinama (tremovi, tavani, podna skladišta u tanjem sloju ili manjim gomilama pa tek onda dopuniti koševe. Još bolje je ako se berba može obaviti višefazno sa razmakom od nekoliko dana, a svaku količinu obranog kukuruza prosušiti na gore navedeni način pre smeštanja u koš.
Takođe treba voditi računa da se svi klipovi koji pokazuju naklijalost, crvenilo, pojavu buđi i slično izdvoje i nikako ne stavljaju u koš sa dobrim klipovima.
Na tržištu postoje i preparati na bazi organskih kiselina koji mogu zaustaviti razvoj gljiva a time i povećanje količine mikotoksina u zrnu (Shaumasil supra NK).
Sve ovo znatno poskupljuje proizvodnju i povećava količinu uloženog rada ali to je jedini način da spasemo što više ovogodišnjeg roda kukuruza i sprečimo probleme koji su se prethodnih godina pojavljivali u kvalitetu mleka i mesa.
Autor: Milan Damljanović, savetodavac