Sve ono što ne usvoji organizam domaće životinje, a izlučuje se putem fecesa i urina, zajedno sa ostacima rasute hrane, prostirke, prašine i dr. čini stajnjak. Stajnjak je
organsko kompleksno jedinjenje koje ima višestruku namenu, pa se koristi za proizvodnju komposta, proizvodnju biogasa i vredno je organsko đubrivo. Ovakvo đubrivo služi za popravljanje, održavanje kao i za povećanje proizvodnih sposobnosti zemljišta. Sa stajnjakom treba postupati pravilno prilikom skladištenja, kao i tokom primene.
Dnevna količina stajnjaka koji krava proizvede zavisi od načina držanja, kao i ishrane. Na rešetkastom podu, dnevna količina stajnjaka se procenjuje na trostruku vrednost SM obroka koje su pojele, dok pri upotrebi prostirke za ležišta, količina stajnjaka se procenjuje kao zbir jedne količine SM obroka, uvećane za količinu SM iz prostirke koja se dnevno dodaje.
Velika količina stajnjaka u intenzivnoj proizvodnji predstavlja problem za skladištenje đubriva na malom prostoru, pa je važno obezbediti potrebnu obradivu površinu gde će se upotrebiti. Najveći problem je tečni stajnjak koji se sastoji od fecesa, mokraće, tehničke vode i svih drugih primesa koji se tu mogu naći. Rizici od zagađenja su veoma veliki, pa se tečni stajnjak mora propisno skladištiti, kako ne bi došlo do neželjenih posledica.
Skladištenje stajnjaka je jednostavno. Potreban je izbetoniran plato određene površine, oivičen zidom visine najmanje 1 metar i to sa tri strane, dok četvrta strana ostaje otvorena i sa blagim nagibom ka jami za sakupljanje tečnog stajnjaka. Zid mora postojati kako tečni deo stajnjaka ne bi završio van platoa, odnosno na zemlji, a samim tim i u podzemnim vodama.
Stajnjak se pakuje u prizme visine oko 2 metra, gde bi zapremina čvrstog stajnjaka iznosila oko 800 kg/m3.
Za razliku od čvrstog stajnjaka, skladištenje tečnog stajnjaka je nešto zahtevnije jer iziskuje jamu izgrađenu od nepropustnog materijala, transport od štale do jame sistemom kanala, nagiba, upotrebu pumpi i cisterni kao i druge prateće opreme. Kapacitet jame zavisi od vrste stoke koja se gaji, kao i kategorije.
Tokom predhodnih godina, u našoj zemlji je bilo značajno smanjeno korišćenje stajnjaka, a forsirana je primena mineralnih đubriva. U proizvodnji biološki zdrave hrane zabranjuje se korišćenje mineralnih đubriva, dok u ovakvoj proizvodnji organska prirodna đubriva zauzimaju značajno mesto. Stajnjak u biljnoj proizvodnji deluje dvojako i to u ishrani bilja, kao i indirektno u poboljšanju zemljišne strukture. Povećanom upotrebom stajnjaka, rešava se problem nagomilavanja istog što direktno utiče na očuvanje životne sredine.
Autor: Zoran Stojšić
PSS Sombor